Daň by mal podľa novín platiť predajca. Odborníci predpokladajú, že poplatok sa premietne do zvýšenia cien pre koncových zákazníkov. "V podstate ide o ďalšiu formu zdanenia," povedal hovorca českého T-Mobile Jiří Hájek o vyhláške, ktorá na ministerstve išla do pripomienkového konania.
Vyhláška pôvodne rátala s trojpercentným zdanením mobilov ako elektroniky schopnej zhotovovať kópie autorských diel. Nakoniec sa ministerstvo rozhodlo preradiť mobily medzi tzv. pamäťové médiá. Tak sa poplatok zníži z pôvodných niekoľko sto na desiatky korún. Ministerstvo stanovilo taxu na šesť českých korún za každých, aj započatých 256 megabajtov pamäti.
Dovozcovia aj operátori považujú podľa denníka vyhlášku za nezmyselnú. Kvôli nej bude hudba zdanená dvakrát. "Za všetky zvonenia a uvítacie melódie v rámci Vodafone life! odvádzame príslušné poplatky ochrannému zväzu," citoval denník hovorcu Vodafone Jakuba Hrabovského. Daň z jedného zvonenia - melódie stojí operátorov 12 percent.
Organizácie Ochranný svaz autorský (OSA) a Integram, ktoré vyhlášku presadzovali, žiadali o zdanenie telefónov už viac ako rok. Pôvodné optimistickejšie predstavy autorských zväzov rátali s príjmom niekoľkých stoviek, mobily by tak boli na úrovni napaľovačiek. Majú pamäťovú kartu alebo pevný disk, preto patria medzi elektroniku, ktorá vie zhotoviť kópie autorských diel, napísali Lidové noviny.
Podľa predajcov a operátorov však telefón nie je primárne určený na šírenie nahrávok. "Ak si kúpi telefón vaša alebo moja babička, rozhodne ho nepoužije na nič iné než na telefonovanie," citovali Lidové noviny jedného z nich.



























Celá debata | RSS tejto debaty