Čip v mozgu pohol objektmi

Senzor implantovaný do mozgu pomohol paralyzovanému človeku posúvať objekty iba pomocou myšlienok.

14.07.2006 00:01
debata

Experimentálne zariadenie umožnilo mužovi neschopnému hýbať končatinami otvoriť si e-mail, hrať počítačovú hru a hýbať prstami na protetickej ruke. Americký tím z Massachusetts, ktorý senzor vyvinul, dúfa, že pomocou novej technológie voperovanej do tela budú môcť jedného dňa paralyzovaným končatinám prinavrátiť schopnosť pohybu.

Dvadsaťpäťročný Matthew Nagle ostal ochrnutý od krku dole po útoku nožom v roku 2001. Stal sa prvým pacientom, ktorý nový senzor vyskúšal. Tím vedcov mu vložil zariadenie, nazývané neuromotorická protéza (NMP) do časti mozgu známej ako motorická kôra, ktorá je zodpovedná za pohyb. Súčasťou NMP je aj interný senzor snímajúci aktivitu mozgových buniek a externé procesory, ktoré ju menia na signály zrozumiteľné pre počítač.

Napriek tomu, že miecha pacienta bola v čase pokusov tri roky poškodená, vedci zistili, že aktivita mozgových buniek v jeho motorickej kôre ostala. Elektródy v NMP ju zachytili  a odoslali do počítača. Ten následne premenil neuróny na pohybové signály, vďaka ktorým bol počítač schopný ovládať umelé končatiny. Vďaka tomu mohol Nagle pohybovať kurzorom myšky, otvoriť si e-mail, hrať jednoduché počítačové hry, hýbať protetickou rukou a používať robotickú pažu pri uchopovaní a presúvaní objektov.

Senzor mu pritom podľa neho vrátil určitý stupeň nezávislosti ako napríklad schopnosť zhasnúť a zapnúť svetlo, čo doteraz zaňho museli robiť opatrovateľky. „Nedokážem to slovami ani len opísať. Je to šialené,“ uviedol pre internetovú stránku spoločnosti BBC.

debata chyba