Ploštice posteľné môžu prenášať infekcie

Klasické ploštice posteľné prenášajú baktérie odolné proti antibiotikám, zistili kanadskí vedci. Tento objav je podľa nich prekvapujúci, pretože až dosiaľ sa experti domnievali, že nepríjemný hmyz nedokáže prenášať infekcie.

ploštica posteľná
Uhryznutie plošticami počas spánku nespôsobuje len nepríjemné svrbenie. Podľa najnovších zistení môžu ploštice prenášať infekcie, ktoré sú navyše odolné proti antibiotikám.
Autor: CDC/HARVARD

Vedecký tím nemocnice vo Vancouvri robil výskum v chudobnej štvrti mesta, kde ustavične stúpa tak zamorenie plošticami, ako aj počet prípadov nákazy baktériami odolnými proti antibiotikám. Doktor Marc Romney s kolegami sa rozhodol zistiť, či tieto dve veci spolu súvisia. Odobral ploštice z oblečenia a kože chorých pacientov a nechal ich otestovať. Zistilo sa, že ploštice prenášajú dva typy baktérií, ktoré sú odolné proti liekom.

„Bol som celkom prekvapený. Historicky dosiaľ neboli ploštice spájané s infekciami,“ povedal Romney. Vedci už podľa neho ploštice testovali, či nemôžu prenášať ochorenia šírené krvou, ako je žltačka alebo vírus. Až doteraz však nebolo hlásené, že by infekcie prenášali.

Problémy s plošticami, ktorých uhryznutie spôsobuje nepríjemné svrbenie, pritom v posledných rokoch zaznamenal celý rad svetových metropol a v USA sa v súvislosti s týmto hmyzom začalo vlani hovoriť dokonca o invázii. V New Yorku sa kvôli nim napríklad museli zavrieť predajne značiek Nike, Victoria Secret a Abercrombie & Fitch. Problémov neboli ušetrené ani hotely, obchody s nábytkom, kancelárske budovy, čistiarne či kiná. Ploštice sa rozšírili aj v nemocniciach, domovoch dôchodcoch a stretli sa s nimi aj majitelia výletných lodí, o bežných domácnostiach ani nehovoriac.

Ploštice posteľné (Cimex lectularius) sú malé, ploché, bezkrídle tvory podobné bzdochám, ktoré sa živia ľudskou krvou. Obete napádajú v spánku. Pred svetlom sa skrývajú na tmavých miestach, v štrbinách, čalúnení, za nábytkom, v matracoch či pokrývkach alebo za obrazmi a v elektrických zásuvkách. Ploštice navyše prežijú dlhé obdobie bez potravy. Na hostiteľa údajne dokážu čakať aj rok. Navyše je technicky aj finančne dosť náročné sa ich zbaviť. Odporúča sa preto najmä pravidelné, dôkladné čistenie interiéru, pranie posteľnej bielizne a hĺbkové čistenie matracov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
deti, rodičia

Predčítanie pomáha rozvíjať mozog detí

05.05.2015 10:20

Čítanie malým deťom v predškolskom veku im uľahčuje rozprávanie. Ovplyvňuje detský mozog v oblasti stimulujúcej kontrolu chápavosti a fantázie.

alkohol, alkoholik, stará mama, dôchodca, babka, babička, pohárik, pohár, dôchodok, alkohol, pitie

Alkoholizmus v starobe je na vzostupe

27.04.2015 15:00

Časté popíjanie alkoholických nápojov, či už každodenné, alebo takmer každodenné, sa stáva čoraz častejším javom. U starších osôb s tým rastie riziko zhubných nádorov.

ebola, vírus,

Na opiciach úspešne otestovali liek proti ebole

24.04.2015 14:00

Vedcom v Spojených štátoch sa s pomocou experimentálneho lieku podarilo uzdraviť opice nakazené rovnakým kmeňom vírusu ebola.,

Indonézia, papagáje

Pašerák ukryl vzácnych papagájov do plastových fliaš

06.05.2015 08:27

Neuveriteľne krutý spôsob si vybral pašerák, ktorý sa snažil zarobiť na vzácnom druhu papagájov. Vtáky natlačil do plastových fliaš, aby "nemáchali krídlami".

Kuba, vlajka

Po desaťročiach sa obnoví trajektová doprava medzi USA a Kubou

06.05.2015 08:06

Medzi Floridou a Kubou by mohli v dohľadnom čase opäť premávať trajekty. Americká vláda totiž stiahla takýto zákaz a viaceré trajektové spoločnosti potvrdili, že dostali licencie.

Ukrajina, Pravý sektor

Porošenkovi robia vrásky prápory nacionalistov

06.05.2015 07:59

O tom, akým veľkým problémom pre Petra Porošenka sú dobrovoľníckej prápory, svedčí aj nedávny neúspešný pokus odzbrojiť jednu z jednotiek Pravého sektora.

Nigel Farage

Brexit nie je na programe dňa

06.05.2015 07:47

Pred rokom oslavoval, teraz tŕpne. Vlani Nigel Farage a jeho euroskeptická Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) vyhrali voľby do europarlamentu.