Vedci vystopovali pôvod človeka k drobnému fosílnemu červovi

Pôvod človeka a ďalších stavovcov vystopovali paleontológovia k obyčajnému červovi, ktorý žil v oceánoch pred pol miliardou rokov. Nová analýza podľa vedcov dokázala, že vyhynutý červ Pikaia gracilens je najprimitívnejším známym príslušníkom rodiny chordátov, ktorá v súčasnosti zahŕňa ryby, obojživelníky, vtáky, plazy i cicavce.

26.03.2012 14:00
Pikaia gracilens Foto:
Červ Pikaia gracilens bol dlhý len pár centimetrov a pripomínal súčasné úhory.
debata (2)

Vedci u červa našli strunu chrbtovej kosti (chord dorsalis, tiež notochord), z ktorej sa neskôr stala súčasť chrbtice stavovcov. Červ takisto mal cievny systém a tiež myoméry – svalové segmenty oddelené od seba tenkými spojivovými priehradkami. Uvádza to štúdia, ktorú v pondelok zverejnil britský vedecký časopis Biological Reviews a o ktorej informovala agentúra AFP.

„Objav myomérov bol kľúčovým dôkazom, po ktorom sme dlho pátrali,“ povedal hlavný autor štúdie Simon Conway Morris z Cambridgeskej univerzity. „S identifikovanými myomérmi, notochormi a vaskulárnym systémom táto štúdia jednoznačne ustanovuje, že Pikaia je najprimitívnejší strunatec na planéte,“ dodal. „Takže až si nabudúce dáme na krbovú rímsu rodinnú fotografiu, na pozadí by mala byť Pikaia,“ zavtipkoval vedec.

Prvé exempláre tohto fosílneho červa boli objavené už v roku 1911. Tento živočích bol však dlho prehliadaný. Až v 70. rokoch minulého storočia sa objavili prvé špekulácie o tom, že by tento päťcentimetrový, sploštený červ podobný miniatúrnemu úhorovi mohol byť najstarším známym príslušníkom rodiny chordátov, a teda aj dávnym prapredkom človeka.

„Až použitie elektrónových mikroskopov umožnilo vidieť veľmi jemné detaily jeho anatómie,“ povedal spoluautor štúdie Jean-Bernard Caron z Torontskej univerzity. „Pomyslenie, že labute, hady, medvede, zebry – a tiež ľudia – majú spoločnú najdávnejšiu históriu s týmto malým tvorom, nie dlhším ako prst, vedie k hlbokej pokore,“ dodal.

2 debata chyba