Hudba pri telesnej námahe znižuje únavu

Hudba skutočne znižuje svalové napätie a stres vznikajúci pri intenzívnej telesnej činnosti. Dobre to vedia tí, ktorí robia džoging so slúchadlami na ušiach, ale teraz to vedecky potvrdila štúdia tímu vedcov z Inštitútu Maxa Plancka pre biofyzikálnu chémiu.

hudba, námaha, beh, cvičenie
Pri počúvaní hudby je fyzická námaha menej únavná.
Autor:

Na rozdiel od toho, čo sa doteraz predpokladalo len hypoteticky, nás hudba nielen psychicky uvoľňuje pri stresujúcej práci a uľahčuje nám ju, ale tiež pomáha nášmu organizmu znižovať únavu. Tieto výsledky ponúkajú nečakané perspektívy, čo sa týka využitia hudby na terapeutické účely.

Vedci testovali fyzické reakcie skupiny účastníkov štúdie pri sérii cvičení. Sledovali ich metabolické reakcie, ako je zvýšená spotreba kyslíka a zmeny svalového napätia. Získané informácie umožnili konštatovať, že cvičenie vykonávané pri počúvaní hudby zaťažuje telo menej ako cvičenie bez zvukovej clony.

Experti uskutočnili celú sériu testov, pri ktorých boli použité tri rôzne metódy. Pri jednom z prvých experimentov traja účastníci štúdie iba pasívne počúvali hudbu, ktorú im prehrávali. Pri ďalšom experimente vedci pripravili svoje prístroje tak, aby hudba začala hrať vždy, keď účastníci štúdie začali cvičiť. Sledovaná skupina tak pri cvičení vytvárala hudbu interaktívne. Vedci merali údaje týkajúce sa ich metabolizmu a zároveň sa účastníkov štúdie pýtali, ako subjektívne pociťujú únavu.

Pri výskume vyšlo najavo, že väčšina dobrovoľníkov sa domnievala, že vynakladala na cvičenie menej námahy, keď počúvala hudbu.

Štúdia tiež naznačila možnosť spojenia niektorých hudobných žánrov, ako je blues alebo gospel, s ťažkou fyzickou prácou. „Preto si otroci pracujúci na bavlníkových plantážach pri práci spievali. Keď väzni v reťaziach lámali v baniach kameň, spievali si a vteľoval zvuky práce do svojej hudby. Ak športovci chcú dosiahnuť maximálny výkon, nechávajú sa viesť hudbou,“ uvádza sa v štúdii. „Tieto výsledky sú významným krokom vpred, pretože nám pomáhajú pochopiť terapeutickú moc hudby. Navyše veríme, že môžu mať významný vplyv na náš spôsob chápania úlohy hudby v utváraní ľudskej spoločnosti. Hudba robí fyzickú námahu menej únavnou,“ zdôraznil jeden z autorov štúdie Thomas Fritz.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

deti, dovolenka, stastie, mama, dieta

Rozhoduje mesiac narodenia o zdraví?

27.03.2017 15:00

Dátum narodenia predurčuje náš zdravotný stav po celý život. Ročné obdobie má zrejme vplyv na to, či budeme viac, či menej náchylní na rôzne ochorenia.

dna, rakovina

Za väčšinu prípadov rakoviny môže chyba v preklade DNA

24.03.2017 12:30

Nepredvídateľné "chyby" v kopírovaní DNA pri delení buniek sú hlavnou príčinou vzniku rakovinových ochorení.

rakovina, krvný rest, Andy Tao

Rakovinu odhalí krvný test

23.03.2017 13:00

Lekári by čoskoro mohli byť schopní odhaliť a sledovať rakovinu v tele pacientov pomocou jednoduchého krvného testu.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.