Mladá Bangladéšanka je asi prvou ženou s chorobou stromových ľudí

Bangladéšske dievča Sahan Khatanová je pravdepodobne prvou ženou, ktorú postihlo zriedkavé ochorenie, pri ktorom sa koža podobá kôre stromov. Pacienti bývajú označovaní ako "stromoví ľudia". Píše o tom agentúra AFP.

Výrastky sa začali objavovať na tvári pred štyrmi mesiacmi. Jej otec, chudobný bangladéšsky roľník, uviedol, že si spočiatku nerobil starosti. Keď sa ale bradavice rýchlo zväčšovali, odviezol dievča z ich dediny do nemocnice v bangladéšskej metropole Dháke.

Podľa lekárov by dievča mohlo trpieť chorobou nazývanou epidermodysplasia verruciformis, alebo tiež Lewandowskeho-Lutzov syndróm. Príčina tejto choroby môže byť dedičná, postihuje aj ľudí s výrazne oslabenou imunitou. O diagnóze ale lekári z Dháky ešte definitívne nerozhodli; zisťujú, či by dievča nemohlo byť postihnuté inou kožnou chorobou.

„Sme veľa chudobní, moja dcéra stratila matku, keď mala šesť rokov. A ja úprimne dúfam, že sa lekárom podarí odstrániť kôru z tváre mojej krásnej dcéry,“ povedal otec pacientky.

„Iba štyria ľudia na svete boli diagnostikovaní s touto vzácnou genetickou chorobou, a nebola medzi nimi žiadna žena,“ vyhlásil lekár Samanta Lal Sen, ktorý pôsobí na oddelení plastickej chirurgie v Dháke.

Rovnaký lekár má v starostlivosti aj „stromového muža“, 27-ročného Bangladéšana Abula Badžandara, ktorému sa obrie výrastky objavili na rukách a nohách. Po 16 operáciách by mal byť čoskoro prepustený domov.

Súvisiace články:

dna, rakovina

Za väčšinu prípadov rakoviny môže chyba v preklade DNA

24.03.2017 12:30

Nepredvídateľné "chyby" v kopírovaní DNA pri delení buniek sú hlavnou príčinou vzniku rakovinových ochorení.

rakovina, krvný rest, Andy Tao

Rakovinu odhalí krvný test

23.03.2017 13:00

Lekári by čoskoro mohli byť schopní odhaliť a sledovať rakovinu v tele pacientov pomocou jednoduchého krvného testu.

pavuk

Pavúčí jed pomôže pri mozgovej príhode

22.03.2017 16:00

Na pokusoch na potkanoch vedci zistili, že jediná dávka proteínu s označením Hi1 výrazne pomohla ochrániť mozog pri nedostatočnom dokrvení.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump požiadal o stiahnutie návrhu na zrušenie Obamacare

24.03.2017 20:57

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.