Mladá Bangladéšanka je asi prvou ženou s chorobou stromových ľudí

Bangladéšske dievča Sahan Khatanová je pravdepodobne prvou ženou, ktorú postihlo zriedkavé ochorenie, pri ktorom sa koža podobá kôre stromov. Pacienti bývajú označovaní ako "stromoví ľudia". Píše o tom agentúra AFP.

Výrastky sa začali objavovať na tvári pred štyrmi mesiacmi. Jej otec, chudobný bangladéšsky roľník, uviedol, že si spočiatku nerobil starosti. Keď sa ale bradavice rýchlo zväčšovali, odviezol dievča z ich dediny do nemocnice v bangladéšskej metropole Dháke.

Podľa lekárov by dievča mohlo trpieť chorobou nazývanou epidermodysplasia verruciformis, alebo tiež Lewandowskeho-Lutzov syndróm. Príčina tejto choroby môže byť dedičná, postihuje aj ľudí s výrazne oslabenou imunitou. O diagnóze ale lekári z Dháky ešte definitívne nerozhodli; zisťujú, či by dievča nemohlo byť postihnuté inou kožnou chorobou.

„Sme veľa chudobní, moja dcéra stratila matku, keď mala šesť rokov. A ja úprimne dúfam, že sa lekárom podarí odstrániť kôru z tváre mojej krásnej dcéry,“ povedal otec pacientky.

„Iba štyria ľudia na svete boli diagnostikovaní s touto vzácnou genetickou chorobou, a nebola medzi nimi žiadna žena,“ vyhlásil lekár Samanta Lal Sen, ktorý pôsobí na oddelení plastickej chirurgie v Dháke.

Rovnaký lekár má v starostlivosti aj „stromového muža“, 27-ročného Bangladéšana Abula Badžandara, ktorému sa obrie výrastky objavili na rukách a nohách. Po 16 operáciách by mal byť čoskoro prepustený domov.

Súvisiace články:

dieťa, detská kozmetika, pleť

Dĺžka života sa predlžuje, v Južnej Kórei prekročí 90 rokov

22.02.2017 12:23

Priemerný predpokladaný vek dožitia bude vo svete v budúcom desaťročí ďalej narastať a v niektorých krajinách by už do roku 2030 mohol prekročiť hranicu 90 rokov.

ebola, mikroskop, vírus

Ebolu najviac šírila menšina infikovaných

20.02.2017 15:00

Poslednú veľkú nákazu vírusom ebola najviac prenášala výrazná menšina infikovaných - najviac nákazliví boli mladší a starší ľudia. S odkazom na vedeckú správu, ktorú publikovala Národná akadémia vied USA, o tom informoval spravodajský server BBC.

beh, chôdza, kolená, klby, pohyb, muž

Väčší ľudia pri chôdzi menej ohýbajú nohy v kolenách

20.02.2017 14:00

Ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou, ktorí však nie sú obézni, pri chôdzi menej ohýbajú nohy v kolennom kĺbe. Tým pravdepodobne šetria energiu a svoje kosti.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.