Väčší ľudia pri chôdzi menej ohýbajú nohy v kolenách

Ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou, ktorí však nie sú obézni, pri chôdzi menej ohýbajú nohy v kolennom kĺbe. Tým pravdepodobne šetria energiu a svoje kosti. Pri spoločnom výskume chôdze 50 neobéznych dospelých ľudí to zistili antropológovia z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v spolupráci s odborníkmi z Vedeckého a servisného pracoviska telesnej výchovy a športu a univerzitou v New Yorku.

beh, chôdza, kolená, klby, pohyb, muž
Telesná hmotnosť ovplyvňuje štýl chôdze a ohýbanie kolena, ktoré je najzložitejším kĺbom v ľudskom tele.
Autor:

Koleno sa ohýba pri každom kroku. Tento pohyb istí svaly na prednej strane stehna, pretože inak by sa ľuďom pri každom kroku podlamovali kolená. Kontrola pohybu vyžaduje energiu, takže väčší rozsah ohybu kolena aj iného kĺbu znamená väčší výdaj energie pri chôdzi. Vedie tiež k väčšiemu namáhaniu kĺbov a kostí.

Neplatí to len pre človeka, ale aj pre zvieratá. Veľké zvieratá, ako je kôň alebo slon, preto v porovnaní napríklad s hlodavcami ohýbajú nohy v kolene pri chôdzi a behu menej. Nebolo však doteraz jasné, či to platí aj u rôzne veľkých zástupcov rovnakého druhu. V prípade človeka bola doteraz porovnávaná predovšetkým chôdza ľudí s normálnou hmotnosťou s ľuďmi obéznymi, u ktorých mohol byť spôsob chôdze ovplyvnený tiež bolesťami alebo rozložením tuku v tele.

Aktuálna štúdia zistila, že telesná hmotnosť ovplyvňuje pri chôdzi mieru ohýbania kolena nezávisle od rýchlosti, pohlavia a dĺžky končatín. Modelovanie ľudskej chôdze vedci testovali v laboratóriu v New Yorku na živých ľuďoch. Českí antropológovia navyše zistili, že aj mierne zmeny v ohybe kolena významne ovplyvňujú sily pôsobiace v kolennom kĺbe.

Čítajte viac

Kolenný kĺb či koleno (latinsky articulatio genus) je najväčší a najzložitejší kĺb v ľudskom tele. Spája stehennú kosť, holennú kosť a najväčšiu sezamskú kosť tela jabĺčko. Umožňuje pohyb dolnej časti nohy a tým chôdzu. Kolenný kĺb napriek svojmu jednoduchému vzhľadu patrí medzi najkomplikovanejšie kĺby. Zároveň ide o najčastejšie poranený kĺb v ľudskom organizme. Koleno sa pri svojom pohybe nielen vystiera a ohýba, ale zároveň vykonáva viaceré ľahké rotačné pohyby.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
deti, dovolenka, stastie, mama, dieta

Rozhoduje mesiac narodenia o zdraví?

27.03.2017 15:00

Dátum narodenia predurčuje náš zdravotný stav po celý život. Ročné obdobie má zrejme vplyv na to, či budeme viac, či menej náchylní na rôzne ochorenia.

dna, rakovina

Za väčšinu prípadov rakoviny môže chyba v preklade DNA

24.03.2017 12:30

Nepredvídateľné "chyby" v kopírovaní DNA pri delení buniek sú hlavnou príčinou vzniku rakovinových ochorení.

rakovina, krvný rest, Andy Tao

Rakovinu odhalí krvný test

23.03.2017 13:00

Lekári by čoskoro mohli byť schopní odhaliť a sledovať rakovinu v tele pacientov pomocou jednoduchého krvného testu.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.