Z organických potravín ľudia nie sú zdravší, tvrdia vedci

Výskumníci zo Stanfordu zistili, že z hľadiska výživovej hodnoty alebo zdravotných benefitov sa organické potraviny od tých bežných nelíšia.

pyramída, jedlo, strava, potraviny
Ilustračné foto
Autor: SHUTTERSTOCK

Konzumácia organických potravín neznamená automaticky pevnejšie zdravie. Tvrdia to vedci z prestížnej Stanford University. Analyzovali a porovnávali viac ako 200 štúdií, ktoré sa týkali zdravotných prínosov organických a neorganických potravín pre človeka. Napriek tomu, že organické potraviny obsahovali o 30 percent menej pesticídov, ich nutričné zloženie sa od tých neorganických takmer vôbec nelíšilo.

Výskum, ktorý publikoval odborný časopis Annals of Internal Medicine, sa venoval 17 štúdiám týkajúcim sa ľudí konzumujúcich organické potraviny a 223 štúdiám, ktoré porovnávali živiny, baktérie, plesne alebo pesticídy v rôznych druhoch potravín – v ovocí, zelenine, obilninách, mäse, mlieku a vajciach. Ani jedna štúdia zaoberajúca sa ľuďmi však neskúmala problematiku dlhšie ako dva roky, čo znamená, že vedci nevedia s istotou posúdiť dlhodobé účinky oboch druhov potravín.

Organické aj neorganické ovocie a zelenina obsahovali rovnaké množstvo vitamínov a v prípade mlieka to bolo rovnako veľa proteínov a tuku. Niekoľko štúdií však naznačilo, že organické mlieko obsahuje viac omega-3 mastných kyselín. Organické potraviny tiež obsahovali viac dusíka, čo však podľa výskumníkov nemá na zdravie človeka žiadny vplyv. „Konzumenti si vyberajú organické potraviny z viacerých dôvodov, hoci tieto výsledky naznačujú, že neexistuje žiadny badateľný rozdiel medzi organickými a bežnými potravinami z hľadiska výživovej hodnoty alebo zdravotných benefitov,“ uviedol profesor Alan Dangour z London School of Hygiene and Tropical Medicine. „Niektorí ľudia si myslia, že organické potraviny sú zdravšie a výživnejšie. Sami sme boli týmito výsledkami prekvapení,“ povedala vedúca výskumu Crystal Smith-Spangler.

Ďalšie články
dieťa, televízia, výchova, správanie

Každá hodina pred TV stojí dieťa 7 minút spánku

23.04.2014 16:45

Medzi pozeraním televízie a kratšou dobou spánku u detí existuje síce malá, ale jednoznačná spojitosť. Tvrdia to vedci, ktorí sledovali 1 800 detí od veku šiestich mesiacov do osem rokov.

chudoba, odpadky, smetisko,

Súčasná civilizácia smeruje ku kolapsu, varuje NASA

11.04.2014 08:30

Ľudstvo spotrebúva viac zdrojov, ako planéta dokáže dodať a zregenerovať. Rastie nerovnováha medzi ekonomickou elitou industriálnych krajín a chudobou.

Eva Hegedűsová, Michaela Jakúbková, kvasnice, ribozómy

Slovenské vedkyne objavili skákajúce ribozómy

08.04.2014 09:15

Tradične sa myslí, že mediátorová RNA (mRNA) je v organizmoch čítaná postupne rad radom. Slovenskí a kanadskí vedci odhalili, že niekedy ribozómy ignorujú celé časti mRNA.

richard III, panovník, anglicko, shakespeare

Dvaja vedci neveria, že kostra patrí kráľovi Richardovi III.

07.04.2014 13:00

Kostra nájdená v roku 2012 pod parkoviskom v anglickom meste Leicester možno nepatrí anglickému kráľovi Richardovi III. z 15. storočia. Tvrdia to dvaja britskí vedci.

Ľudia odporúčajú