Koka chutila ľuďom už pred 8000 rokmi

Objav listov koky zo severovýchodného Peru posunul využitie tejto rastliny o minimálne 3000 rokov.

02.12.2010 17:23
koka, listy kokainovníka obyčajného,... Foto:
Listy kokainovníka obyčajného.
debata

Ľudia žijúci na území dnešného Peru žuli listy koky už pred osemtisíc rokmi. Zistil to medzinárodný vedecký tím na čele s Tomom Dillehayom z Vanderbilt University, ktorý objavil v pozostatkoch obydlí na severozápade tejto juhoamerickej krajiny požuté listy kokainovníka obyčajného (Erythroxylon co­ca).

Okrem nich archeológovia našli aj kalcity, z ktorých sa vypaľovalo vápno. To ľudia žuli spolu s listami koky, aby pomocou neho uvoľnili z listov viac alkaloidov. Tento objav, o ktorom vedci informovali v časopise Antiquity, posúva využitie koky o minimálne 3000 rokov.

Odborníkov okrem veku tohto objavu prekvapilo aj rozšírenie kokových listov. „Nenašli sme ich v každej domácnosti, ako niečo, čo by intenzívne využívalo množstvo ľudí, ale skôr iba v obydliach určitých jednotlivcov. Tí potom tieto listy a vápno prerozdeľovali medzi ostatných členov komunity,“ uviedol Dillehay.

Žutie listov koky, ktoré obsahujú rôzne alkaloidy vrátane kokaínu, má v Južnej Amerike na medicínske účely veľmi dlhú tradíciu. Používa sa napríklad proti bolestiam hlavy a žalúdka ale taktiež na liečbu cukrovky.

debata chyba