Zemetrasenie v Japonsku prinútilo Sony obmedziť výrobu obrazových čipov

Čipy, ktoré Sony vo svojich japonských fabrikách vyrába, používa vo svojich zariadeniach aj Apple. Sony má zatiaľ vytvorené zásoby, na dlhodobé prerušenie výroby však firma nie je pripravená.

Zemetrasenie, otrasy
Japonsko v priebehu 24 hodín zasiahli dve zemetrasenia s magnitúdou 7.3 a 6.5.
Autor:

Dve silné zemetrasenia, ktoré s krátkym časovým rozostupom postihli južnú časť Japonska, si doposiaľ vyžiadali až 29 obetí. Zemetrasenia s magnitúdami 7,3 a 6,5 postihli región mesta Kumamoto na ostrove Kjúšú, kde má jednu zo svojich fabrík aj spoločnosť Sony. Vyrába v nej obrazové senzory pre mobilné zariadenia. Jedným z kľúčových odberateľov je aj spoločnosť Apple, ktorá čipy používa v smartfónoch iPhone.

Kvôli zemetraseniam bolo Sony nútené fabriku v meste Kumamoto zatvoriť a výrobu a dodávky čipov výrazným spôsobom obmedziť. Obrazové čipy Sony vyrába aj vo svojej druhej fabrike, ktorá sa rovnako nachádza na ostrove Kjúšú, v meste Nagasaki. Výrobu čipov v druhej fabrike Sony obmedzilo na polovicu a predstavitelia spoločnosti doposiaľ neuviedli kedy bude výroba v celom rozsahu opätovne obnovená. Tretia japonská fabrika na výrobu CMOS čipov zatiaľ funguje bez prerušenia.

Obmedzená výroba by mohla mať dosah aj na niektorých kľúčových odberateľov, vrátane spoločnosti Apple. Sony však pre agentúru Reuters uviedlo, že napriek obmedzenej výrobe neočakáva žiadne okamžité obmedzenie expertu čipov, nakoľko má vytvorené zásoby. Pred úplnou obnovou výroby musí ale Sony vykonať rozsiahlu kontrolu prípadného poškodenia fabrík, ktoré fungujú v nepretržitej prevádzke. Samsung, ktorý je takisto jedným z významných odberateľov CMOS čipov Sony, nakupuje čipy aj od iných výrobcov, preto by ho obmedzenie výroby nemalo výrazne ovplyvniť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Opera, Neon, prehliadač

Opera ukázala prehliadač budúcnosti. Neon je najmä o jednoduchosti

16.01.2017 07:00

Má názov Neon a pokročilé nastavenia a početné ovládacie prvky by ste v ňom hľadali leň ťažko. Opera hovorí o budúcnosti prehliadania webu.

Autá - hackeri

Hackeri zaútočili na firmu, ktorá z mobilov dolovala šifrované údaje

15.01.2017 11:30

Izraelskej firme Cellebrite hackeri ukradli až 900 gigabajtov dát, medzi inými aj dôkazové materiály z telefónov, ktoré dešifrovala.

Google Loon

Drony od Googlu internet šíriť nebudú. Firma projekt ukončila

14.01.2017 07:00

Drony mali pomôcť pripojiť ľudí v krajinách tretieho sveta na internet. Sú však pridrahé, nerentabilné a nespoľahlivé.

Robert Fico

Fico vidí nastupujúcu generáciu Smeru v Pellegrinim a Sakovej

16.01.2017 15:56

Nastupujúcu generáciu v Smere vidí predseda strany Robert Fico vo vicepremiérovi Petrovi Pellegrinim a v štátnej tajomníčke ministerstva vnútra Denise Sakovej.

Florida, univerzita, streľba, zbraň, zranení

Po streľbe v nočnom klube v Mexiku ostalo päť mŕtvych

16.01.2017 15:50

Strelec zabil najmenej päť ľudí a zranil ďalších deväť osôb v nočnom klube v mexickom letovisku Playa del Carmen na pobreží Karibského mora.

Taliansko, smog, Miláno

Oslo bude dva dni bez dieselových áut. Dôvodom je znečistenie ovzdušia

16.01.2017 15:37

Ďalšou zo svetových metropol, ktorá sa rozhodla proti narastajúcemu znečisteniu vzduchu bojovať dopravnými obmedzeniami, je nórske Oslo.

bratislava proti hazardu

Bratislava má od ľudí dostatok podpisov za zákaz hazardu

16.01.2017 15:36

Organizátori petície za zákaz hazardných hier v Bratislave zhromaždili dostatok podpisov, aby samospráva mohla schváliť príslušné nariadenie.