Za dešifrovanie súborov na disku útočníkom neplaťte, skúste bezplatný nástroj

Podľa bezpečnostných expertov sa oplatí počkať na nástroj, ktorý súbory na disku pomôže dešifrovať. Desiatky z nich sú už dostupné, každý je však zameraný na iný druh ransomvéru.

krádež, hacker, internet, bezpečnosť, lúpež, malvér, kyberzločin, zločinec, nebezpečenstvo
Ilustračné foto
Autor:

Ak ste sa doposiaľ nestretli s malvérom, ktorý by vám na disku zašifroval dôležité súbory a požadoval výkupné, máte šťastie. Bezpečnostní analytici sa zhodujú na tom, že tento druh malvéru je jedným z najnebezpeč­nejších. Spôsob, akým sa počítač nakazí pritom nemusí byť nijako sofistikovaný.

Stačí malá nepozornosť a malvér začne šifrovať súbory na disku

Stačí trochu nepozornosti pri otváraní príloh v e-maili a nákaza sa začne šíriť bez toho, aby na seba upozornila. Keď na seba upozorní, je už veľakrát neskoro. Pri takzvanom ransomvéri platí, že súbory dôkladne zašifruje a kľúč k dešifrovaniu užívateľ nemá šancu odhaliť. Nedobrovoľne sa tak stane obeťou v rukách vydieračov, ktorí mu sľubujú, že ak zaplatí, získa kľúč k svojim dátam. Ak nezaplatí, o súbory príde. Ak zaplatí, pravdepodobne o ne príde tiež, lebo kľúč mu útočníci aj tak nedoručia.

Podľa analytikov je vôbec jedným z najnebezpeč­nejších verzií ransomvéru CryptXXX, ktorý je jedným z najaktívnejšie šírených ransomvérov. „Útočníci využívali Angler a Neutrino exploit kity, ktoré sa považujú za jedny z najefektívnejších z pohľadu úspešnosti napadnutia vyhladnutého cieľa,“ uvádza Kaspersky Lab. Od apríla minulého roka zaznamenal viac ako 80-tisíc útokov ransomvéru na počítače po celom svete, obzvlášť však v krajinách ako USA, Rusko, Nemecko, Japonsko, India a Kanada.

Platiť výkupné nemá zmysel. Radšej si počkajte na dešifrovací nástroj

Kaspersky Lab upozorňuje, že platiť výkupné nemá zmysel a je lepšie počkať si na dešifrovací nástroj, u ktorého je pomerne vysoká pravdepodobnosť, že ho niektorá z bezpečnostných firiem vydá. "Užívatelia by si mali napadnuté súbory uložiť a byť trpezliví. Skôr či neskôr sa pre väčšinu ransomvérov nájde dešifrovacie riešenie, tvrdí Anton Ivanov z Kaspersky Lab. Firma na svojom webe sprístupnila napríklad bezplatný nástroj RannohDecryptor, ktorý údajne dešifruje väčšinu súborov s koncovkou .crypt, .crypt1 a .cryptz.

Ak už máte počítač nakazený ransomvérom, určite by ste mali navštíviť stránku Nomoreransom.org, na ktorej sú k dispozícii desiatky bezplatných nástrojov na dešifrovanie súborov na disku, ktoré sú špecificky vytvorené pre konkrétne typy ransomvéru. Stránku prevádzkuje iniciatíva Holanskej národnej polície, európskeho policajného úradu Europol, Intel Security a Kaspersky Lab.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Opera, Neon, prehliadač

Opera ukázala prehliadač budúcnosti. Neon je najmä o jednoduchosti

16.01.2017 07:00

Má názov Neon a pokročilé nastavenia a početné ovládacie prvky by ste v ňom hľadali leň ťažko. Opera hovorí o budúcnosti prehliadania webu.

Autá - hackeri

Hackeri zaútočili na firmu, ktorá z mobilov dolovala šifrované údaje

15.01.2017 11:30

Izraelskej firme Cellebrite hackeri ukradli až 900 gigabajtov dát, medzi inými aj dôkazové materiály z telefónov, ktoré dešifrovala.

Google Loon

Drony od Googlu internet šíriť nebudú. Firma projekt ukončila

14.01.2017 07:00

Drony mali pomôcť pripojiť ľudí v krajinách tretieho sveta na internet. Sú však pridrahé, nerentabilné a nespoľahlivé.

Robert Fico

Fico vidí nastupujúcu generáciu Smeru v Pellegrinim a Sakovej

16.01.2017 15:56

Nastupujúcu generáciu v Smere vidí predseda strany Robert Fico vo vicepremiérovi Petrovi Pellegrinim a v štátnej tajomníčke ministerstva vnútra Denise Sakovej.

Florida, univerzita, streľba, zbraň, zranení

Po streľbe v nočnom klube v Mexiku ostalo päť mŕtvych

16.01.2017 15:50

Strelec zabil najmenej päť ľudí a zranil ďalších deväť osôb v nočnom klube v mexickom letovisku Playa del Carmen na pobreží Karibského mora.

Taliansko, smog, Miláno

Oslo bude dva dni bez dieselových áut. Dôvodom je znečistenie ovzdušia

16.01.2017 15:37

Ďalšou zo svetových metropol, ktorá sa rozhodla proti narastajúcemu znečisteniu vzduchu bojovať dopravnými obmedzeniami, je nórske Oslo.

bratislava proti hazardu

Bratislava má od ľudí dostatok podpisov za zákaz hazardu

16.01.2017 15:36

Organizátori petície za zákaz hazardných hier v Bratislave zhromaždili dostatok podpisov, aby samospráva mohla schváliť príslušné nariadenie.