Za dešifrovanie súborov na disku útočníkom neplaťte, skúste bezplatný nástroj

Podľa bezpečnostných expertov sa oplatí počkať na nástroj, ktorý súbory na disku pomôže dešifrovať. Desiatky z nich sú už dostupné, každý je však zameraný na iný druh ransomvéru.

krádež, hacker, internet, bezpečnosť, lúpež, malvér, kyberzločin, zločinec, nebezpečenstvo
Ilustračné foto
Autor:

Ak ste sa doposiaľ nestretli s malvérom, ktorý by vám na disku zašifroval dôležité súbory a požadoval výkupné, máte šťastie. Bezpečnostní analytici sa zhodujú na tom, že tento druh malvéru je jedným z najnebezpeč­nejších. Spôsob, akým sa počítač nakazí pritom nemusí byť nijako sofistikovaný.

Stačí malá nepozornosť a malvér začne šifrovať súbory na disku

Stačí trochu nepozornosti pri otváraní príloh v e-maili a nákaza sa začne šíriť bez toho, aby na seba upozornila. Keď na seba upozorní, je už veľakrát neskoro. Pri takzvanom ransomvéri platí, že súbory dôkladne zašifruje a kľúč k dešifrovaniu užívateľ nemá šancu odhaliť. Nedobrovoľne sa tak stane obeťou v rukách vydieračov, ktorí mu sľubujú, že ak zaplatí, získa kľúč k svojim dátam. Ak nezaplatí, o súbory príde. Ak zaplatí, pravdepodobne o ne príde tiež, lebo kľúč mu útočníci aj tak nedoručia.

Podľa analytikov je vôbec jedným z najnebezpeč­nejších verzií ransomvéru CryptXXX, ktorý je jedným z najaktívnejšie šírených ransomvérov. „Útočníci využívali Angler a Neutrino exploit kity, ktoré sa považujú za jedny z najefektívnejších z pohľadu úspešnosti napadnutia vyhladnutého cieľa,“ uvádza Kaspersky Lab. Od apríla minulého roka zaznamenal viac ako 80-tisíc útokov ransomvéru na počítače po celom svete, obzvlášť však v krajinách ako USA, Rusko, Nemecko, Japonsko, India a Kanada.

Platiť výkupné nemá zmysel. Radšej si počkajte na dešifrovací nástroj

Kaspersky Lab upozorňuje, že platiť výkupné nemá zmysel a je lepšie počkať si na dešifrovací nástroj, u ktorého je pomerne vysoká pravdepodobnosť, že ho niektorá z bezpečnostných firiem vydá. "Užívatelia by si mali napadnuté súbory uložiť a byť trpezliví. Skôr či neskôr sa pre väčšinu ransomvérov nájde dešifrovacie riešenie, tvrdí Anton Ivanov z Kaspersky Lab. Firma na svojom webe sprístupnila napríklad bezplatný nástroj RannohDecryptor, ktorý údajne dešifruje väčšinu súborov s koncovkou .crypt, .crypt1 a .cryptz.

Ak už máte počítač nakazený ransomvérom, určite by ste mali navštíviť stránku Nomoreransom.org, na ktorej sú k dispozícii desiatky bezplatných nástrojov na dešifrovanie súborov na disku, ktoré sú špecificky vytvorené pre konkrétne typy ransomvéru. Stránku prevádzkuje iniciatíva Holanskej národnej polície, európskeho policajného úradu Europol, Intel Security a Kaspersky Lab.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
google, vyhľadávač, špehovanie, security, ezpečnosť, vyhľadávanie

Nájsť pirátske weby vo vyhľadávačoch bude oveľa náročnejšie

22.02.2017 07:00

Google a Microsoft majú novú stratégiu, ako dôslednejšie blokovať odkazy na pirátske weby. Vo výsledkoch vyhľadávania ich už vôbec nezobrazia.

youtube, video, služba, google, internet, videá

YouTube už divákom nebude nútiť dlhé reklamy. Zmení zaužívané pravidlá

21.02.2017 07:00

Od budúceho roka YouTube z videí odstráni dlhé 30-sekundové reklamy. Reklamy budú kratšie a pútavejšie, no nebude ich možné preskakovať.

facebook, sociálna sieť, social network, chat, like, internet

Extrémistov a teroristov bude na Facebooku hľadať aj umelá inteligencia

19.02.2017 07:00

Umelá inteligencia bude sledovať a analyzovať príspevky a komentáre s cieľom identifikovať extrémistov a teroristickú propagandu.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.