Za dešifrovanie súborov na disku útočníkom neplaťte, skúste bezplatný nástroj

Podľa bezpečnostných expertov sa oplatí počkať na nástroj, ktorý súbory na disku pomôže dešifrovať. Desiatky z nich sú už dostupné, každý je však zameraný na iný druh ransomvéru.

krádež, hacker, internet, bezpečnosť, lúpež, malvér, kyberzločin, zločinec, nebezpečenstvo
Ilustračné foto
Autor:

Ak ste sa doposiaľ nestretli s malvérom, ktorý by vám na disku zašifroval dôležité súbory a požadoval výkupné, máte šťastie. Bezpečnostní analytici sa zhodujú na tom, že tento druh malvéru je jedným z najnebezpeč­nejších. Spôsob, akým sa počítač nakazí pritom nemusí byť nijako sofistikovaný.

Stačí malá nepozornosť a malvér začne šifrovať súbory na disku

Stačí trochu nepozornosti pri otváraní príloh v e-maili a nákaza sa začne šíriť bez toho, aby na seba upozornila. Keď na seba upozorní, je už veľakrát neskoro. Pri takzvanom ransomvéri platí, že súbory dôkladne zašifruje a kľúč k dešifrovaniu užívateľ nemá šancu odhaliť. Nedobrovoľne sa tak stane obeťou v rukách vydieračov, ktorí mu sľubujú, že ak zaplatí, získa kľúč k svojim dátam. Ak nezaplatí, o súbory príde. Ak zaplatí, pravdepodobne o ne príde tiež, lebo kľúč mu útočníci aj tak nedoručia.

Podľa analytikov je vôbec jedným z najnebezpeč­nejších verzií ransomvéru CryptXXX, ktorý je jedným z najaktívnejšie šírených ransomvérov. „Útočníci využívali Angler a Neutrino exploit kity, ktoré sa považujú za jedny z najefektívnejších z pohľadu úspešnosti napadnutia vyhladnutého cieľa,“ uvádza Kaspersky Lab. Od apríla minulého roka zaznamenal viac ako 80-tisíc útokov ransomvéru na počítače po celom svete, obzvlášť však v krajinách ako USA, Rusko, Nemecko, Japonsko, India a Kanada.

Platiť výkupné nemá zmysel. Radšej si počkajte na dešifrovací nástroj

Kaspersky Lab upozorňuje, že platiť výkupné nemá zmysel a je lepšie počkať si na dešifrovací nástroj, u ktorého je pomerne vysoká pravdepodobnosť, že ho niektorá z bezpečnostných firiem vydá. "Užívatelia by si mali napadnuté súbory uložiť a byť trpezliví. Skôr či neskôr sa pre väčšinu ransomvérov nájde dešifrovacie riešenie, tvrdí Anton Ivanov z Kaspersky Lab. Firma na svojom webe sprístupnila napríklad bezplatný nástroj RannohDecryptor, ktorý údajne dešifruje väčšinu súborov s koncovkou .crypt, .crypt1 a .cryptz.

Ak už máte počítač nakazený ransomvérom, určite by ste mali navštíviť stránku Nomoreransom.org, na ktorej sú k dispozícii desiatky bezplatných nástrojov na dešifrovanie súborov na disku, ktoré sú špecificky vytvorené pre konkrétne typy ransomvéru. Stránku prevádzkuje iniciatíva Holanskej národnej polície, európskeho policajného úradu Europol, Intel Security a Kaspersky Lab.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

android

Tip: Upravte si Android podľa vlastných predstáv. Rýchlo a jednoducho

18.03.2017 07:00

Zodpovedaním niekoľkých otázok v jednoduchom sprievodcovi vám Google poradí, ktoré doplnky si do Androidu nainštalovať.

Volvo - autonómne riadenie IntelliSafe Auto Pilot

Intel naučí autá šoférovať aj bez vodiča. Kupuje izraelskú firmu MobilEye

16.03.2017 07:00

Intel kupuje izraelskú firmu, ktorá dodávala softvér aj pre vozidlá Tesla. Zaplatí za ňu rekordných 15,3 miliardy dolárov.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump požiadal o stiahnutie návrhu na zrušenie Obamacare

24.03.2017 20:57

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.