Tip: Pozor na zákerné prílohy na Gmaili. Môžu vylákať prihlasovacie údaje

Pri pokuse o otvorenie prílohy je užívateľ presmerovaný na podvodnú stránku, ktorá je identická s prihlasovacou stránkou služby Gmail. Zvýšenú pozornosť pri otváraní príloh, a to aj od známych ľudí, by mali venovať aj skúsenejší používatelia.

heslo, password, hacker, prihlasovanie, údaje, formulár, bezpečnosť
Ilustračné foto
Autor:

Internetom sa šíri nová vlna phishingových útokov, ktorých cieľom je vylákať od užívateľov citlivé údaje, ktoré potom môžu byť zneužité útočníkmi. Obzvlášť opatrní by v týchto dňoch mali byť najmä používatelia služby Gmail. Mali by si dvakrát rozmyslieť, ktoré prílohy budú otvárať. Útočníci totiž našli spôsob, ako možno získať údaje aj od skúsenejších používateľov, ktorí by inak na podobné triky nenaleteli.

Pozor na presmerovanie na falošnú stránku služby Gmail

Užívateľ môže vo svojej schránke nájsť e-mail od známej osoby, obsahujúci prílohu, ktorá na prvý pohľad pripomína dokument vo formáte PDF. Ak sa prílohu pokúsi otvoriť, je automaticky presmerovaný na stránku, ktorá je identická s prihlasovacou stránku k službe Gmail. Užívateľovi je oznámené, že zo svojho účtu bol odhlásený a je potrebné sa znova prihlásiť. Ak na tento trik naletí, prihlasovacie údaje odovzdá útočníkom. Do omylu môže užívateľa uviesť nie len falošná stránka Gmailu, ale aj odkaz v riadku s internetovou adresou, ktorý obsahuje doménu accounts.google­.com.

Podľa serveru TechTimes útočníci reagujú veľmi rýchlo. „K účtu sa prihlásia okamžite po tom, čo získajú prihlasovacie údaje a použijú jednu nájdených príloh v e-mailoch spolu s identickým predmetom správy aby oklamali ďalších ľudí, ktorých má užívateľ v kontaktoch,“ uviedol pre server jeden z užívateľov, ktorí sa stal obeťou phishingového ú­toku.

Keďže útočníci majú plnú kontrolu nad účtom, môžu zmeniť prihlasovacie údaje a jeho pôvodný majiteľ stratí prístup aj k ďalším službám, ktoré má synchronizované s účtom na Gmaili. „Celý tento proces prebehne príliš rýchlo na to, aby ho užívateľ postrehol,“ píše TechTimes.

Aktivujte si dvojfaktorové overovanie

Ako sa pred útokom chrániť? Predovšetkým dôsledne kontrolovať celý riadok s internetovou adresou. Podvodná stránka síce obsahuje doménu account.google.com, avšak adresa začína s „data:text/html“. Ďalšou účinnou ochranou je aktivácia dvojfaktorového overovania pri prihlasovaní sa k účtu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

android

Tip: Upravte si Android podľa vlastných predstáv. Rýchlo a jednoducho

18.03.2017 07:00

Zodpovedaním niekoľkých otázok v jednoduchom sprievodcovi vám Google poradí, ktoré doplnky si do Androidu nainštalovať.

Volvo - autonómne riadenie IntelliSafe Auto Pilot

Intel naučí autá šoférovať aj bez vodiča. Kupuje izraelskú firmu MobilEye

16.03.2017 07:00

Intel kupuje izraelskú firmu, ktorá dodávala softvér aj pre vozidlá Tesla. Zaplatí za ňu rekordných 15,3 miliardy dolárov.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump požiadal o stiahnutie návrhu na zrušenie Obamacare

24.03.2017 20:57

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.