EÚ mení pravidlá. Dotknú sa používateľov Spotify aj Netflixu

K rovnakému obsahu sa užívatelia dostanú bez ohľadu na to, v ktorej krajine Európskej únie sa práve nachádzajú. Rozhodujúca bude krajina, kde si službu zaregistrovali.

filmy, seriály, laptop, notebook, počítač, netflix
Ilustračné foto
Autor:

Ak nemecký používateľ služby Netflix odcestuje na dovolenku na Slovensko, nemusí sa obávať, že stratí prístup k tisíckam filmov, ktoré mohol pozerať v domácej krajine. Rovnaký obsah bude mať od budúceho roka k dispozícii v ktorejkoľvek členskej krajine bez ohľadu na to, či a v akom rozsahu je služba v zahraničí dostupná. Pre poskytovateľov to okrem iného znamená, že sa nebudú môcť spoliehať na filtrovanie obsahu podľa IP adresy.

Overovať IP adresu už nestačí

Spôsob, akým budú overovať identitu registrovaného používateľa, bude sofistikovanejší. Služby ako Spotify, Netflix, Deezer a ďalšie budú musieť kontrolovať platobné údaje alebo trvalý pobyt. Poradiť si budú tiež musieť s užívateľmi, ktorí sa v zahraničí ale na zahraničnej stránke úmyselne zaregistrujú, aby mohli v domácej krajine pristupovať k často bohatšiemu multimediálnemu obsahu určenému pre iný trh. Doposiaľ mohli pravidlá poskytovateľa obísť napríklad pomocou VPN sietí.

Nové pravidlá začnú platiť na budúci rok

O dohode, ktorá je výsledkom dlhých vyjednávaní, informovala na svojich stránkach Európska komisia. Podľa nej ide o prvú dohodu týkajúcu sa modernizácie pravidiel v oblasti autorských práv EÚ v rámci stratégie jednotného digitálneho trhu. „Ľudia, ktorí sa prihlásili na odber svojich obľúbených seriálov, hudby a prenosu športových udalostí doma, ich budú môcť využívať počas svojho cestovania po Európe,“ uviedol podpredseda pre jednotný digitálny trh, Andrus Ansip. Pravidlá jednotného digitálneho trhu sa vzťahujú na všetky platené multimediálne služby. Regulácia sa nevzťahuje na bezplatné služby, ako je rozhlasové a verejnoprávne vysielanie.

Dohodu musí formálne potvrdiť Rada EÚ a Európsky parlament. Po jej prijatí budú mať poskytovatelia 9 mesiacov na to, aby sa smernici prispôsobili. Nové pravidlá by preto mali začať platiť najskôr na začiatku budúceho roka.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
bomba, výbušnina, batožina, explózia, cestovanie, letisko, kontrola batožiny

USA a Veľkú Britániu vystrašil vybuchujúci iPad na palube lietadla

28.03.2017 08:00

Zákaz prenášania väčšej elektroniky v príručnej batožine má na svedomí výbušnina umiestnená v iPade, tvrdí bezpečnostný expert.

Twitter logo

Twitter plánuje spoplatniť niektoré typy účtov

25.03.2017 14:15

V rámci platených účtov Twitter plánuje užívateľom ponúknuť pokročilé analytické nástroje a nové možnosti publikovania príspevkov.

tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.