Tip: Antikoncepciu už dokáže spoľahlivo nahradiť aj mobilná aplikácia

Hormonálnu antikoncepciu dokáže účinne nahradiť mobilná aplikácia, ktorá údajne dokáže veľmi presne určiť plodné a neplodné dni. Natural Cycles dokonca získala aj certifikáciu, ktorá ju zaradila medzi zdravotnícke pomôcky.

Natural Cycles
Mobilná aplikácia Natural Cycles je pomôckou pri plánovanom rodičovstve.
Autor:

Ako veľmi môže byť spoľahlivá aplikácia, ktorá deklaruje, že plnohodnotne a spoľahlivo nahradí antikoncepčné prípravky? Dostatočne na to, aby získala certifikáciu nemeckého úradu TÜV SÜD, ktorý aplikáciu Natural Cycles zaradil do kategórie zdravotníckych zariadení a príslušenstva. V rovnakej kategórii sa nachádzajú aj ihly na akupunktúru a sterilné krvné vaky.

Aplikácia získala certifikáciu aj vďaka klinickej štúdii

Natural Cycles sa odvoláva na rozsiahlu klinickú štúdiu, ktorú uskutočnila ešte v roku 2015, a ktorá má byť priamym dôkazom toho, že mobilná aplikácia môže byť rovnako efektívna ako antikoncepčná pilulka. Pýtate sa, prečo takáto aplikácia nebola dostupná skôr? V skutočnosti je dostupných niekoľko stoviek podobných mobilných aplikácií, avšak žiadna z nich nie je natoľko komplexná ako Natural Cycles a nemá za sebou drahé štúdie, ktoré by podporovali jej účinnosť. Napriek tomu niektorí sexuológovia varujú pred prílišným spoliehaním sa na odporúčania aplikácie, ktorú v súčasnosti využíva viac ako 150-tisíc žien v 161 krajinách.

Spoľahlivá je len pri dôslednom zadávaní presných údajov

Späť však k podstate fungovania Natural Cycles. Aplikácia spracúva a vyhodnocuje detailné údaje, ktoré do nej každý deň zadáva majiteľka. V prenesenom význame možno hovoriť, že ide o akýsi menštruačný kalendár, do ktorého žena zapisuje začiatok a priebeh menštruácie a každý deň nameranú telesnú teplotu. Algoritmus následne tieto údaje spracuje a vyhodnotí, v ktorých dňoch je žena plodná a v ktorých naopak môže mať nechránený pohlavný styk. Aby boli výsledky spoľahlivé, je potrebné dôsledne dodržiavať metodiku merania a zadávania údajov.

Aplikácia je dostupná pre zariadenia so systémom iOS a Android.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

android

Tip: Upravte si Android podľa vlastných predstáv. Rýchlo a jednoducho

18.03.2017 07:00

Zodpovedaním niekoľkých otázok v jednoduchom sprievodcovi vám Google poradí, ktoré doplnky si do Androidu nainštalovať.

Volvo - autonómne riadenie IntelliSafe Auto Pilot

Intel naučí autá šoférovať aj bez vodiča. Kupuje izraelskú firmu MobilEye

16.03.2017 07:00

Intel kupuje izraelskú firmu, ktorá dodávala softvér aj pre vozidlá Tesla. Zaplatí za ňu rekordných 15,3 miliardy dolárov.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump požiadal o stiahnutie návrhu na zrušenie Obamacare

24.03.2017 20:57

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.