Tip: Antikoncepciu už dokáže spoľahlivo nahradiť aj mobilná aplikácia

Hormonálnu antikoncepciu dokáže účinne nahradiť mobilná aplikácia, ktorá údajne dokáže veľmi presne určiť plodné a neplodné dni. Natural Cycles dokonca získala aj certifikáciu, ktorá ju zaradila medzi zdravotnícke pomôcky.

Natural Cycles
Mobilná aplikácia Natural Cycles je pomôckou pri plánovanom rodičovstve.
Autor:

Ako veľmi môže byť spoľahlivá aplikácia, ktorá deklaruje, že plnohodnotne a spoľahlivo nahradí antikoncepčné prípravky? Dostatočne na to, aby získala certifikáciu nemeckého úradu TÜV SÜD, ktorý aplikáciu Natural Cycles zaradil do kategórie zdravotníckych zariadení a príslušenstva. V rovnakej kategórii sa nachádzajú aj ihly na akupunktúru a sterilné krvné vaky.

Aplikácia získala certifikáciu aj vďaka klinickej štúdii

Natural Cycles sa odvoláva na rozsiahlu klinickú štúdiu, ktorú uskutočnila ešte v roku 2015, a ktorá má byť priamym dôkazom toho, že mobilná aplikácia môže byť rovnako efektívna ako antikoncepčná pilulka. Pýtate sa, prečo takáto aplikácia nebola dostupná skôr? V skutočnosti je dostupných niekoľko stoviek podobných mobilných aplikácií, avšak žiadna z nich nie je natoľko komplexná ako Natural Cycles a nemá za sebou drahé štúdie, ktoré by podporovali jej účinnosť. Napriek tomu niektorí sexuológovia varujú pred prílišným spoliehaním sa na odporúčania aplikácie, ktorú v súčasnosti využíva viac ako 150-tisíc žien v 161 krajinách.

Spoľahlivá je len pri dôslednom zadávaní presných údajov

Späť však k podstate fungovania Natural Cycles. Aplikácia spracúva a vyhodnocuje detailné údaje, ktoré do nej každý deň zadáva majiteľka. V prenesenom význame možno hovoriť, že ide o akýsi menštruačný kalendár, do ktorého žena zapisuje začiatok a priebeh menštruácie a každý deň nameranú telesnú teplotu. Algoritmus následne tieto údaje spracuje a vyhodnotí, v ktorých dňoch je žena plodná a v ktorých naopak môže mať nechránený pohlavný styk. Aby boli výsledky spoľahlivé, je potrebné dôsledne dodržiavať metodiku merania a zadávania údajov.

Aplikácia je dostupná pre zariadenia so systémom iOS a Android.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
google, vyhľadávač, špehovanie, security, ezpečnosť, vyhľadávanie

Nájsť pirátske weby vo vyhľadávačoch bude oveľa náročnejšie

22.02.2017 07:00

Google a Microsoft majú novú stratégiu, ako dôslednejšie blokovať odkazy na pirátske weby. Vo výsledkoch vyhľadávania ich už vôbec nezobrazia.

youtube, video, služba, google, internet, videá

YouTube už divákom nebude nútiť dlhé reklamy. Zmení zaužívané pravidlá

21.02.2017 07:00

Od budúceho roka YouTube z videí odstráni dlhé 30-sekundové reklamy. Reklamy budú kratšie a pútavejšie, no nebude ich možné preskakovať.

facebook, sociálna sieť, social network, chat, like, internet

Extrémistov a teroristov bude na Facebooku hľadať aj umelá inteligencia

19.02.2017 07:00

Umelá inteligencia bude sledovať a analyzovať príspevky a komentáre s cieľom identifikovať extrémistov a teroristickú propagandu.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.