Nájsť pirátske weby vo vyhľadávačoch bude oveľa náročnejšie

Google a Microsoft budú viac spolupracovať s filmovými štúdiami a hudobnými vydavateľstvami pri blokovaní pirátskych webov. Úplne ich odstránia z výsledkov vyhľadávania.

google, vyhľadávač, špehovanie, security, ezpečnosť, vyhľadávanie
Ilustračné foto
Autor:

Začalo sa to pred niekoľkými rokmi. Google prisľúbil, že bude aktívne bojovať proti nelegálne šíreným filmom a hudbe. Očakával však, že iniciatíva musí byť nie len na jeho strane, ale aj na strane vlastníkov práv – teda filmových štúdií a hudobných vydavateľstiev, ktoré budú pirátsky obsah nahlasovať. Google ho po kontrole odstránil z výsledkov vyhľadávania a užívateľovi, ktorý sa pokúsil pirátsky obsah vo vyhľadávači nájsť, len oznámil, koľko výsledkov a na základe akej sťažnosti zablokoval. V iných prípadoch vo výsledkoch uprednostňoval weby, ktoré filmy a hudbu ponúkali legálne.

Boj proti pirátskemu obsahu sa vyostruje

Cieľom lobingu zo strany vlastníkov autorských práv je znemožniť bežným užívateľom prístup k webom, ktoré pomáhajú šíriť nelegálny obsah. Za zmeny lobujú aj na najvyššej úrovni, keďže očakávajú, že práve vláda dokáže pomocou legislatívy prinútiť firmy, aby sporné odkazy z vyhľadávačov odstránili.

Google na blokované odkazy upozorňuje hlásením vo
výsledkoch vyhľadávania.
Google na blokované odkazy upozorňuje hlásením vo výsledkoch vyhľadávania.
Autor: Google

Celý proces nahlasovania a blokovania pirátskych webov doposiaľ nebol príliš transparentný. Google a Microsoft sa preto rozhodli vytvoriť akési všeobecne platné pravidlá, ktoré majú ozrejmiť ako budú firmy pri blokovaní obsahu postupovať. Zároveň ich majú chrániť pred prípadnými súdnymi spormi s vydavateľstvami. Pravidlá zatiaľ budú firmy uplatňovať len vo Veľkej Británii.

Žiadne odkazy na pirátsky obsah vo vyhľadávačoch

Čo to znamená pre užívateľov? Minimálne vo Veľkej Británii sa k nelegálnemu obsahu dostanú oveľa ťažšie, keďže v dvoch najväčších vyhľadávačoch budú odkazy ešte častejšie blokované. Neznamená to však, že skúsenejší užívatelia si kópie filmov nebudú môcť stiahnuť – stačí, ak budú poznať stránky, na ktorých sa odkazy či torrenty nachádzajú. Google a Microsoft ich však nebudú indexovať, respektíve budú blokovať tie časti stránok, kde sa nelegálne odkazy nachádzajú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
bomba, výbušnina, batožina, explózia, cestovanie, letisko, kontrola batožiny

USA a Veľkú Britániu vystrašil vybuchujúci iPad na palube lietadla

28.03.2017 08:00

Zákaz prenášania väčšej elektroniky v príručnej batožine má na svedomí výbušnina umiestnená v iPade, tvrdí bezpečnostný expert.

Twitter logo

Twitter plánuje spoplatniť niektoré typy účtov

25.03.2017 14:15

V rámci platených účtov Twitter plánuje užívateľom ponúknuť pokročilé analytické nástroje a nové možnosti publikovania príspevkov.

tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.