Stránky už dokážu potvrdiť identitu človeka aj podľa pohybu kurzora

Už nebudete musieť prepisovať text a čísla na fotkách. Pokročilý algoritmus vás od stroja dokáže odlíšiť aj podľa pohybu kurzora a spôsobu, akým vypĺňate údaje na stránke.

Invisible ReCAPTCHA, CAPTCHA,
Google začal nasadzovať nový systém overenia identity užívateľov na internete s názvom Invisible ReCAPTCHA.
Autor:

Väčšina internetových používateľov ho dôverne pozná, aj keď samotný názov im možno nič nehovorí. Systém pre overenie identity používateľa CAPTCHA (z ang. Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) dnes v rôznej podobe využívajú milióny stránok, ktoré sa pri vypĺňaní dotazníkov a registračných formulárov snažia odlíšiť človeka od stroja. Systém CAPTCHA sa spolieha na to, že len človek dokáže vykonať určitú úlohu, ktorá môže byť pre stroj prílíš komplikovaná. Príkladom je prepisovanie ťažko čitateľných znakov na fotke, zoraďovanie obrázkov či prepis textu z nekvalitného hlasového záznamu.

Tak ako sa algoritmy postupom času zdokonaľovali a stávali “prefíkanejšími”, tak aj systém CAPTCHA (a neskôr reCAPTCHA) zvyšoval svoje nároky a ľuďom kládol čoraz ťažšie otázky. Fotky, ktoré systém zobrazoval, pochádzali napríklad zo služby StreetView. Ľudia tak bez toho, aby o tom vedeli, pomáhali dešifrovať popisné čísla a názvy ulíc. Tento spôsob však mnohých obťažoval a bol takisto zdĺhavý. Google sa preto rozhodol systém CAPTCHA vylepšiť a prednedávnom predstavil poslednú, najdokonalejšiu, verziu Invisible ReCAPTCHA, ktorú začal postupne nasadzovať.

Ako názov napovedá, Invisible ReCAPTCHA už nebude od ľudí vyžadovať, aby čokoľvek prepisovali, fungovať bude už len na pozadí. Človeka od stroja dokáže rozlíšiť podľa aktivity na stránke. Sledovať bude nie len pohyb kurzora, ale aj spôsob, akým užívateľ vypĺňa ostatné predvolené polia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

bomba, výbušnina, batožina, explózia, cestovanie, letisko, kontrola batožiny

USA a Veľkú Britániu vystrašil vybuchujúci iPad na palube lietadla

28.03.2017 08:00

Zákaz prenášania väčšej elektroniky v príručnej batožine má na svedomí výbušnina umiestnená v iPade, tvrdí bezpečnostný expert.

Twitter logo

Twitter plánuje spoplatniť niektoré typy účtov

25.03.2017 14:15

V rámci platených účtov Twitter plánuje užívateľom ponúknuť pokročilé analytické nástroje a nové možnosti publikovania príspevkov.

tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.