WikiLeaks firmám poradí, ako sa brániť pred útokmi CIA

Verejnosť sa o údajných špionážnych praktikách americkej CIA dozvedela len niekoľko detailov. WikiLeaks má však oveľa detailnejšie informácie. IT firmám teraz ponúka pomoc pri zabezpečení ich produktov.

špión, špionáž, hacker, útok, počítač, dáta, programátor, heslo, kód
Ilustračné foto
Autor:

V súvislosti s nedávnym únikom citlivých informácií o údajných špionážnych praktikách americkej CIA, ponúkol server WikiLeaks spoluprácu viacerým technologickým firmám. Ako uviedol zakladateľ serveru, Julian Assange, WikiLeaks chce firmám prezradiť ešte viac zo zákulisia, než sa dozvedela verejnosť. Informácie sa týkajú viacerých zadných dvierok, ktoré CIA mohla, a podľa zverejnených dokumentov aj využívala, v softvéri najväčších IT firiem vrátane Apple, Google, Samsung či Microsoft. Apple a Google sa však hneď po zverejnení utajovaných dokumentov ohradili s tvrdením, že všetky avizované bezpečnostné diery, ktoré CIA spomína, sú už dávno opravené.

CIA zbiera údaje zo zahraničia s cieľom ochrániť Američanov

Americké úrady sa už dlhodobo snažia spochybniť pravosť uniknutých dokumentov, na ktoré Wikileaks a Julian Assange upozorňujú. Hovorkyňa CIA, Heather Fritz Horniak, pre BBC uviedla, že agentúra si stojí za svojimi vyjadreniami z minulosti, podľa ktorých Assange nie je dôveryhodnou osobou s integritou. “Napriek úsiliu Assangea a jeho prívržencov, CIA pokračuje v intenzívnom zbieraní zahraničných spravodajských informácií s cieľom ochrániť Ameriku pred teroristami a nepriateľskými krajinami.”

Útoky pripisované Iránu, Číne a Rusku nakoniec mohli mať pôvod v USA

Viaceré firmy už potvrdili, že sa snažia byť o krok vpred pred CIA a majú vlastný program, ako čeliť špionážnemu malvéru, ktorý CIA mohla vyvinúť a používať. To však podľa Assangea nemusí stačiť. Agentúra mala využívať aj pokročilé techniky sociálneho inžinierstva. Pri získavaní informácií mohla vystupovať ako zahraničná entita a ľudí tak uviesť do omylu. Cieľom bolo zamaskovať útok tak, aby si ho pri odhalení verejnosť spájala so zahraničím – napríklad s Ruskom. Assange sa odvoláva aj na vyjadrenia nemenovaného bezpečnostného experta, podľa ktorého s odstupom času mnohé z veľkých útokov, ktoré boli pripisované Iránu, Rusku alebo Číne môžu napokon niesť rukopis CIA.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

bomba, výbušnina, batožina, explózia, cestovanie, letisko, kontrola batožiny

USA a Veľkú Britániu vystrašil vybuchujúci iPad na palube lietadla

28.03.2017 08:00

Zákaz prenášania väčšej elektroniky v príručnej batožine má na svedomí výbušnina umiestnená v iPade, tvrdí bezpečnostný expert.

Twitter logo

Twitter plánuje spoplatniť niektoré typy účtov

25.03.2017 14:15

V rámci platených účtov Twitter plánuje užívateľom ponúknuť pokročilé analytické nástroje a nové možnosti publikovania príspevkov.

tablet, phablet, samsung galaxy note, smartfón

Zabudnite na dotyky. Samsung naučí mobily reagovať na hlasové povely

23.03.2017 08:00

Hlasový asistent Bixby má zjednodušiť ovládanie smartfónov. Po prvýkrát sa objaví v novom Galaxy S 8.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.