Liečba rakoviny zhltne omnoho viac peňazí ako jej výskum

Vo financovaní výskumu rakoviny Slovensko výrazne zaostáva. Na jedného Slováka dá štát ročne len takmer 60 centov. Európska dvadsaťsedmička prispieva na výskum 3,6 eura na obyvateľa. Zo všetkých ochorení na Slovensku tvoria onkologické takmer pätinu.

27.11.2009 17:32
Klobušická Foto:
Výskum rakoviny na Slovensku zaostáva oproti európskemu štandardu. Podľa Margity Klobušickej nie je možné v tejto oblasti napredovať bez modernej laboratórnej techniky. Klobušická pôsobí ako prezidentka nadácie Výskum rakoviny.
debata

Na výskum v slovenskom prostredí sa vyčleňuje okolo 3,1 milióna eur. Liečba onkologických ochorení je pritom niekoľkonásobne drahšia. Len Všeobecná zdravotná poisťovňa vynaložila v minulom roku na liečbu rakoviny prsníka 35,4 milióna eur, poisťovňa Apollo viac ako 4,1 milióna.

„Žiaľ, aj dnes šanca na vyliečenie závisí od miesta, kde sa pacient lieči. A to by nemalo byť,“ hovorí predsedníčka Únie žien Slovenska Irena Belohorská. „Výskum tohto ochorenia nie je možné robiť v 27 štátoch oddelene. Práve preto sa združujú prostriedky a podporujú sa projekty v tejto oblasti,“ tlmočí skúsenosti z Bruselu bývalá europoslankyňa.

Niektorí vedci nazývajú rakovinu chorobou staroby. Až 66 percent všetkých onkologických ochorení totiž postihuje ľudí starších ako šesťdesiat rokov. Na Slovensku sa na výskum rakoviny, ktorá je druhým najčastejším dôvodom úmrtí, podľa odborníkov nedostáva dostatok financií. „Chceli by sme upozorniť slovenskú vládu, aby sa zamyslela a onkologický výskum zaradila, ak nie medzi priority, tak do väčšej pozornosti. Nadácie nemôžu zabezpečovať všetko,“ upozorňuje Margita Klobušická, prezidentka nadácie Výskum rakoviny.

„Nárast pacientov s rakovinou je v poslednom období katastrofálny,“ vraví bývalá ministerka zdravotníctva Belohorská. V porovnaní s osemdesiatymi rokmi sa počet chorých zdvojnásobil. „Každý tretí Európan má rakovinu, alebo ju prekonal. Každý štvrtý na toto ochorenie zomrie,“ hovorí Belohorská.

Rakovina

Medzi dospelými lekári ročne diagnostikujú približne 25-tisíc nových prípadov rakoviny, medzi deťmi je to 190 až 210 nových prípadov. Na zákerné ochorenie ročne umiera približne 12-tisíc Slovákov. Muži najčastejšie podľahnú zhubnému nádoru priedušnice, priedušiek a pľúc. U žien sú to zhubné nádory prsníka, hrubého čreva, konečníka a dýchacích orgánov.

„Zo štátneho rozpočtu sa na onkologické ochorenia dáva len päť percent financií,“ dodáva Belohorská. Najrozšírenejším spomedzi nich je rakovina pľúc. Trpí ňou viac ako 13 percent pacientov. S rakovinou hrubého čreva zápasí rovnako 13 percent. Tretím najrozšírenejším typom je rakovina prsníka. Posledne dve menované sú už dnes dobre diagnostikovateľné a prevenciou sa ich dá včas zachytiť. Podľa Belohorskej sa viac ako 90 percent týchto diagnóz dá vyliečiť už v prvom štádiu. „Okolo týchto ľudí je stále akési tabu. Keď sa o niekom takom dozvieme, sledujeme ako chudne, ako sa stráca. Nemyslíme na to, že ten človek ju môže prekonať,“ hovorí o pohľade spoločnosti na onkologických pacientov Belohorská.

Odborníci varujú, že počet pacientov neustále rastie a v dôsledku starnutia populácie sa dá očakávať výrazné zvýšenie počtu občanov postihnutých rakovinou. Pre štát to znamená narastajúce ekonomické a sociálne bremeno.

debata chyba