Lieky na obezitu by mali liečiť hlavu

Sedem čerstvo objavených génov naznačuje, že veľká časť problému s nadváhou a obezitou môže byť ukrytá v mysli človeka. Vedci preto hovoria, že obezitu nemožno výlučne pripísať problémom s metabolizmom. Niektorí ľudia sú jednoducho na prejedanie "naprogramovaní".

17.12.2008 09:39
dieťa - obezita Foto:
Ilustračné foto
debata

Medzinárodný tím vedcov vedený odborníkmi z Michiganskej univerzity v USA objavili šesť génov, ktoré by mohli vysvetliť problémy s telesnou hmotnosťou a obezitou. Upozorňujú, že všetky až na jeden z týchto génov ovplyvňujú funkcie mozgu a nie metabolizmu. K funkciám metabolizmu, teda premene stravy na energiu, patrí aj schopnosť tela spaľovať cukry a ukladať tuk do zásoby.

K novým šiestim génom vedci takisto potvrdili úlohu dvoch už dávnejšie objavených génov v súvislosti s obezitou. Výsledky ich výskumu by mali pomôcť pri vývoji liekov na boj proti nadváhe a obezite, ktorá už získala charakteristiky epidémie a šíri sa po celom svete. Stále viac ľudí trpí nadváhou a Slovensko nie je výnimkou. Podľa Organizácie pre spoluprácu a rozvoj je Slovensko siedmou najobéznejšou krajinou sveta. Nadváhou či obezitou trpí viac ako polovica obyvateľov. Mladšie ročníky sú však na tom lepšie ako staršie.

„Výskum naznačuje, aké lieky treba vyvinúť a na ktorú časť tela by mali pôsobiť,“ uviedol profesor Goncalo Abecasis zo Školy verejného zdravia pri Michiganskej univerzite. Výsledky štúdie vedci publikovali v žurnále Nature Genetics. „Je zrejmé, že z istého ohľadu sú stravovacie návyky niečo, s čím sa už človek narodí,“ pridala sa hlavná autorka štúdie Cristen Willerová.

Niektorí odborníci sú opatrnejší a upozorňujú, že štúdia síce naznačuje, že viac ľudí ako si myslíme, sa môže s nábehom na obezitu už narodiť, no nevysvetľuje to prudký nárast počtu obéznych ľudí. Dodávajú, že tieto gény majú ľudia v sebe už niekoľko storočí. Pandémia obezity sa však prejavuje až posledných niekoľko desiatok rokov.

Nové lieky by však mohli v boji proti obezite pomôcť, tvrdí Willerová. „Mozog má dve hlavné funkcie spojené s telesnou váhou. Riadi a kontroluje chuť do jedla a reguluje celkovú energetickú rovnováhu. Teda či telo viac kalórií spáli, alebo si ich uloží,“ dodala Willerová.

debata chyba