Ľuďom chcú meniť súčiastky ako autám

Storočným ľuďom bude raz zdravie slúžiť ako súčasným päťdesiatnikom, tvrdia vedci s tým, že táto možnosť je naozaj reálna. Mnohí zo súčasníkov sa síce dožijú sto rokov, no ich organizmus sa bude opotrebovávať rovnakým tempom, a tým bude klesať aj ich kvalita života. Vedci preto vidia riešenie vo vytváraní trvácich implantátov a v pestovaní ľudských orgánov, ktoré by vymieňali za staré.

21.10.2009 10:26
ľudia, dôchodcovia, dôchodca Foto:
Ilustračné foto
debata

Výskumníci z University v Leedsi uviedli, že v súčasnosti už dostupné implantáty bedrových kĺbov, kolien a srdcových chlopní sú len začiatkom. Ako uviedli pre BBC, podľa nich raz bude možné vymeniť akýkoľvek orgán za nový, zhotovený priamo „na mieru“ pacienta. Ak sa teda niekomu opotrebujú obličky, dá si z vlastných buniek vypestovať nové. Tým sa vyrieši aj problém s transplantáciami cudzích orgánov, ktoré telo často za svoje neprijme a odmietne ich.

V súčasnosti je možné zobrať darcovskú srdcovú chlopňu od človeka alebo prasaťa, „vykúpať“ ju v roztoku enzýmov a rozpúšťadiel a takúto obnaženú bez cudzích buniek ju vložiť do tela pacienta. To si okolo nej vypestuje vlastné bunky a problém s neprijatím cudzieho telesa je vyriešený. Túto techniku už vyskúšali na zvieratách a 40 pacientoch z Brazílie. Odborníci uviedli, že výsledky sú veľmi sľubné.

Svätým grálom je však zbaviť medicínu závislosti od darcovských orgánov a vypestovať si vlastné v laboratóriu. „Toto je cieľ, ku ktorému nás technológie nakoniec dostanú. K tejto možnosti sa dopracujeme o 30 až 50 rokov. Každý nový produkt však bude musieť byť vyvinutý a otestovaný samostatne,“ uviedla profesorka Christina Doylová zo spoločnosti Xeno Medical pre BBC.

Ak sa tento výskum vydarí, ľudia by už nežili len dlho, ale aj rovnako kvalitne a bez zdravotných komplikácií ako v prvých 50 rokoch života.

debata chyba