Marťanské kamene skrývali prítomnosť pitnej vody

Niektoré kamene na Marse, ktoré skúmalo robotické vozidlo Spirit, dokazujú, že prostredie prinajmenšom v časti planéty bolo v minulosti vlhké a zároveň nebolo kyslé. Ukázali to výsledky chemickej analýzy, ktorú zverejnili americkí odborníci v časopise Science. Podľa americkej Národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) závery výskumu dávajú nádej, že aspoň na časti Marsu mohli byť v minulosti podmienky vhodné na život.

07.06.2010 12:01
Mars, Spirit, Foto:
Robotické vozidlo Spirit sa obzerá za svojimi stopami, ktoré nechalo na povrchu Marsu.
debata

Americké sondy našli na červenej planéte už predtým chemické dôkazy o tom, že povrch bol kedysi vlhký. Dosiaľ však vždy boli tieto stopy vody spojené s kyslým prostredím, ktoré nie je vhodné na vznik života.

Súčasný objav vychádza z prieskumu kameňa, ktorý Spirit sledoval v roku 2005. Vedci potom štyri roky pracovali na chemickej analýze výsledkov. Zistili, že v kameni sú stopy uhličitanu železa a horčíka, ktorý vzniká vo vlhkom prostredí s neutrálnym pH. V kyslom prostredí sa však rozpúšťa. To podľa vedcov znamená, že voda, v ktorej kameň kedysi ležal, nebola kyslá.

„Je to jeden z najdôležitejších objavov, ktoré vozidlá urobili,“ povedal Steve Squyres z Cornellovej univerzity v New Yorku. „Výskyt významného množstva uhličitanov na Marse nám hovorí, že na tom mieste mohli byť niekedy v minulosti podmienky celkom vhodné na život,“ vysvetlil. Podľa NASA tvoril uhličitan železa a horčíka štvrtinu objemu kameňa, ktorý Spirit skúmal. To je desaťnásobná koncentrácia oproti predtým nájdeným uhličitanom v marťanskej pôde.

Spirit je na Marse od roku 2004, tri týždne po ňom bola na opačnej strane planéty vysadená sesterská sonda Opportunity. Misie oboch vozidiel boli pôvodne trojmesačné, nakoniec sa však pretiahli na rekordnú dĺžku. Opportunity funguje stále, Spirit sa zrejme uložil na zimný spánok.

Obe vozidlá dosiahli na červenej planéte veľké vedecké úspechy. Opportunity sa podarilo dodať prvý mineralogický dôkaz o niekdajšej prítomnosti vody v kvapalnom skupenstve na Marse. Spirit zase priniesol poznatky o zdrojoch pary a niekdajšej rozsiahlej vulkanickej činnosti na susednej planéte.

Od pristátia na Marse Spirit preskúmal asi osem kilometrov dlhý pruh zeme. Vlani v apríli však uviazol v piesku, navyše už fungujú len dve z jeho šiestich kolies. NASA sa preto v januári rozhodla, že bude robota využívať len na „stacionárny“ výskum povrchu Marsu a už sa ho nebude pokúšať vyslobodiť.

Neskôr však vozidlo prestalo pre nedostatok energie komunikovať so Zemou a uložilo sa na zimný spánok. NASA dúfa, že koncom marťanskej zimy sonda začne naberať solárnymi panelmi viac energie a znovu sa s ňou podarí nadviazať kontakt.

debata chyba