Najkvalitnejšie štúdie pripúšťajú vzťah medzi používaním mobilov a rakovinou

Vedecké štúdie o vplyve mobilných telefónov na vznik rakoviny a predovšetkým nádorov na mozgu sa končia s veľmi rozdielnymi výsledkami. Kým niektoré výskumy dospeli k záveru, že mobily zvyšujú riziko vzniku rakoviny, iné súvislosť nenašli a niektoré paradoxne tvrdia, že riziko rakoviny pri používaní mobilov klesá. Najkvalitnejšie z hodnotených štúdií však predsa len istú spojitosť medzi telefonovaním a rakovinou našli.

15.10.2009 17:30
debata

Seung-Kwon Myung z juhokórejské centra spolu s kolegami vyhodnocoval kvalitu 23 vedeckých štúdií na vzorke 37-tisíc ľudí, ktoré sa zaoberali vplyvom telefonovania na ľudské zdravie. Vedci zistili, že výsledok štúdie závisí najmä od toho, aká kvalita metodiky bola zvolená a ako prebehla kontrola údajov.

Spätnej analýze dokončených výskumov sa hovorí metaanalýza a používa sa vtedy, keď tú istú vec skúma mnoho vedeckých tímov. Môže to byť napríklad vplyv vitamínov, antibiotík alebo hluku na ľudský organizmus či, ako v tomto prípade, vplyv mobilov na ľudské zdravie.

Výskumom mobilov sa vedci zaoberajú už desať rokov čoraz intenzívnejšie, pretože OSN predpokladá, že mobil aspoň občas používa až 4,6¤miliardy ľudí na svete. Posledný takýto výskum uskutočnilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Hľadalo vzťah medzi mobilmi a rizikom vzniku nádorov na mozgu, nervoch na tvári, slinných žľazách i semenníkoch. Žiadnu súvislosť nenašlo.

Myung však hovorí, že osem najkvalitnejších štúdií našlo mierny nárast rizika vzniku rakoviny u ľudí, ktorí často používali mobil, oproti tým, ktorí netelefonovali vôbec. Tieto výskumy financoval napríklad Švédsky fond pracovného prostredia či Rakovinový fond Orebro.

Naopak, najmenej kvalitné výskumy dokonca dospeli k záveru, že ľudia, ktorí často telefonujú, sú vystavení menšiemu riziku rakoviny ako tí, čo netelefonujú vôbec alebo telefonujú málo. Tieto výskumy financovali aj dve organizácie z telekomunikačného priemyslu. Jednou bolo Mobile Manufacturers Forum a druhou Global System for Mobile Communication Association.

debata chyba