Najpresnejšia mapa arktického ľadu je tu

Európska družica zverejnila prvú kompletnú mapu hrúbky arktického ľadu. Údaje v nej sú len z januára a februára tohto roka, vedecký tím okolo projektu Cryosat však tvrdí, že satelit teraz môže podávať údaje kontinuálne, a tak čoskoro bude presne jasné, ako sa počas roka mení hrúbka arktického ľadu a rozloha zaľadnenia.

22.06.2011 15:26
Satelit Cryosat Foto:
Satelit Cryosat
debata

Topenie ľadovcov v Severnom ľadovom oceáne si získava v poslednom období veľa pozornosti. Jednak pre prognózu rastu hladiny oceánov a morí, jednak pre vytvorenie nových pasáží pre lodnú dopravu a ťažbu ropy.

Túto jar sa rozloha arktického ľadu scvrkla na historicky tretiu najmenšiu rozlohu a mnohí klimatológovia upozorňujú, že ľad sa topí rýchlejšie, ako predpokladala väčšina klimatických modelov. Európska vesmírna agentúra ESA dosiaľ najdetailnejšiu mapu rozlohy a hrúbky ľadu Arktídy predstavila na leteckej šou v Paríži.

„Počas niektorých rokov môže vietor ľad rozohnať alebo, naopak, nakopiť na seba, takže sa môže zdať, že väčšina z neho sa roztopila,“ vysvetlil dôležitosť merania hrúbky ľadu pomocou satelitu profesor Duncan Wingham, ktorý projekt Cryosat vedie. „Meraním rozlohy a hrúbky získame ten najdôležitejší údaj, teda objem ľadu,“ dodal.

ESA dostala Cryosat na obežnú dráhu minulý rok. Celý projekt však siaha až do roku 1998, keď bola misia navrhnutá. Prvý satelit Cryosat však ESA pri štarte rakety stratila. „Získané výsledky naznačujú, že nielen hardvér satelitu je v excelentnom stave, ale že aj dokáže získať informácie, ktoré potrebujeme,“ uviedol Wingham.

Mapa: Hrúbka morského ľadu v Antarktíde za... Foto: CPOM-UCL-ESA
Morský ľad v Antarktíde, mapa Mapa: Hrúbka morského ľadu v Antarktíde za január až február 2011.

Cryosat určuje hrúbku ľadu meraním jeho výšky nad morskou hladinou. Na základe toho, že približne sedem osmín ľadu je pod vodou, dá sa vypočítať relatívne presná hrúbka, resp. objem ľadovcov a ľadových krýh. Získané údaje sú veľmi detailné a umožnia vytvorenie presných 3D modelov arktickej ľadovej pokrývky a animáciu jej vývoj počas roka. Prvá mapa je zo zimných mesiacov, keď je ľadu najviac. V ďalších mapách z jarných a letných mesiacov možno očakávať ubúdanie oranžovej farby hrubého ľadu a pribúdanie farby bielej, ktorá reprezentuje morskú hladinu. Údaje by mohli pomôcť aj pri navigácii lodí

Vedci už majú mnoho dát o hrúbke arktického ľadu. Získali ich pomocou bójí či sonarov ponoriek. Cryosat však ponúka oveľa kompletnejšie dáta. Nielen preto, že vidí na takmer celý arktický región, ale dokáže merať aj hrúbku pevninského ľadu. To je dôležité najmä na pochopenie procesov prebiehajúcich v Grónsku.

debata chyba