Nokia už nechce vyrábať telefóny pre horných desaťtisíc

Telefóny pre horných desaťtisíc už Nokiu nezaujímajú. Sesterskú divíziu značky Vertu plánuje odpredať britskej investičnej skupine.

Nokia Vertu, mobilný telefón zo zlata
Ilustračné foto (na obrázku mobilný telefón Vertu)
Autor: Vertu

Fínsky výrobca mobilných telefónov hľadá ďalšie spôsoby ako šetriť. Aktuálne hľadá kupcu pre výrobnú divíziu sesterskej firmy Vertu, ktorá je známa ako výrobca luxusných mobilných telefónov pre najbohatších z najbohatších. Podľa spravodajskej agentúry Reuters má o kúpu záujem investičná skupina Pemira, ktorá bude s výrobou pokračovať. Priame informácie z rokovaní sa na verejnosť nedostali, napriek tomu analytici odhadujú, že Nokia by si predajom Vertu pripísala na svoje konto približne 200 miliónov eur.

Nokii sa stále nedarí preklenúť krízové obdobie, počas ktorého jej ratingové agentúry stihli znížiť hodnotenie bonity na špekulatívnu hranicu. Podiel telefónov značky Nokia na trhu neustále klesá, v súčasnosti jej patrí už len tretie miesto po Samsungu a Apple. Vďaka partnerstvu s Microsoftom je ale Nokia najväčším výrobcom smartfónov s operačným systémom Windows Phone.

Značka Vertu patrí k menej známym značkám mobilných telefónov. Asi preto, lebo mobilné telefóny, ktoré sú jej nositeľom, nie je možné zakúpiť u mobilných operátorov ale len vo vybraných obchodoch s luxusným tovarom. Zatiaľ čo parametrami patria prístroje k priemeru, prípadný záujem vzbudzujú svojim spracovaním. Telá telefónov sú vyrobené z ušľachtilých kovov, tlačidlá zo zlata, striebra alebo platiny s osadenými zafírmi alebo swarovského kryštálmi. Vertu si nehľadá zákazníkov medzi bežnými spotrebiteľmi, ale medzi hornými desaťtisíc.

Ďalšie články
lytro illum, fotoaparát, plenoptický, kompakt

Plenoptický fotoaparát Illum sľubuje ďalšiu revolúciu

25.04.2014 07:00

Po plenoptickom fotoaparáte Lytro príde v júli na trh dokonalejší kompakt Illum. Umožní zaostrovať snímky až po ich vyhotovení.

freedom tower, new york

Google v službe Street View umožní nahliadnuť do histórie

24.04.2014 15:30

Služba Street View umožní cestovanie v čase. Google sprístupnil archívne snímky od roku 2007. Zachytil novostavby aj ničivé zemetrasenia.

Petzvalov objektív, lomography

Tip: Petzvalov objektív zažíva renesanciu

19.04.2014 21:00

Slávny Pezvalov objektív, ktorý vznikol vďaka slovenskému polyhistorovi Jozefovi Maximiliánovi Petzvalovi, zažíva po viac ako 170 rokoch renesanciu.

Mapy.cz, 3D

Seznam pripravuje vlastné 3D mapy. Využije superpočítač

17.04.2014 20:20

Český Seznam ponúkne vlastné interaktívne 3D mapy pre 267 miest a obcí. Ukázal, ako budú vo finále vyzerať.

Ľudia odporúčajú