MacBook Air skončil. Nahradil ho nový MacBook Pro s dotykovým panelom

MacBook Air sa už zrejme ďalšej aktualizácie nedočká. Nový MacBook Pro je nie len tenší ale aj výkonnejší a vôbec po prvýkrát disponuje aj malou dotykovou plochou, ktorá nahradila funkčné klávesy a slúži aj ako čítačka odtlačkov prstov.

MacBook Pro, Apple
Nový MacBook Pro má špeciálny dotykový displej namiesto funkčných kláves.
Autor:

Apple koncom týždňa predstavil nový MacBook Pro so špeciálnou dotykovou plochou, ktorá môže zobrazovať rôzne ikony podľa aktuálne spustenej aplikácie. Takzvaný Touch Bar kompletne nahradil funkčné klávesy, ktoré sa pôvodne nachádzali na jeho mieste. Novinka však príliš neprekvapila, keďže sa o nej diskutovalo už dlhšiu dobu.

Špeciálna dotyková plocha nad klávesnicou je univerzálnym pomocníkom

Úzka dotyková plocha môže napríklad zobrazovať záložky z internetového prehliadača, návrhy slov pri písaní textu, smajlíky a mnohé ďalšie skratky. Nachádza sa v nej aj snímač odtlačkov pre potvrdzovanie platieb a prihlasovanie sa. Ako upozornili niektorí analytici, dotyková plocha je akýmsi kompromisom zo strany Applu, ktorý sa dlhodobo bráni použitiu dotykového displeja.

Apple predstavil nové MacBooky Pro. Sú tenšie a majú aj
špeciálny dotykový displej.
Apple predstavil nové MacBooky Pro. Sú tenšie a majú aj špeciálny dotykový displej.
Autor: Apple

MacBook Pro má tiež väčší dotykový touchpad s funkciou Force Touch (pozn. reaguje na silu stlačenia), štyri kombinované USB-C a Thunderbolt porty a procesor, ktorý si lepšie poradí so spracovaním 3D grafiky. Spomínané USB-C porty budú slúžiť nie len na pripojenie externých zariadení a displeja ale aj na napájanie. Notebooku ale chýba čítačka kariet či HDMI port. Potrebné budú preto rôzne adaptéry. Aj keď by to zrejme mnohí čakali, Apple z MacBooku konektor pre slúchadlá neodstránil. Zatiaľ.

MacBook Air sa zrejme už ďalších vylepšení nedočká

Zdalo sa, že Apple kvôli prípravám nových iPhonov na počítače a notebooky Mac akosi pozabudol. Poslednú verziu MacBooku Pro predstavil ešte v roku 2015 a to isté platí aj o MacBookoch Air, ktoré sa ale tentokrát aktualizácie nedočkali. A zrejme sa ani nedočkajú. Všetko nasvedčuje tomu, že s MacBookmi Air už Apple do budúcnosti nepočíta.

V najnovšej reklame sa napríklad chváli tým, že MacBook Pro je už tenší než MacBook Air. Aj to môže byť signálom, že model Air sa už nemá kam ďalej posunúť, respektíve nie je vôľa ho ďalej zdokonaľovať. Displej s vysokým rozlíšením dal Apple radšej drahšiemu 12-palcovému MacBooku, ktorý možno označovať za nástupcu MacBooku Air. Aj keď s jeho aktualizáciou sa firma zjavne tiež neponáhľa.

Cena za nový MacBook je ale privysoká. Začína na necelých 1800 dolároch za 13-palcový model a 2400 dolároch za 15-palcový model.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
iPad, Apple

iPad Air skončil. Nahradil ho ťažší, hrubší, no aj lacnejší iPad

22.03.2017 07:00

iPad zlacnel, no okrem výkonnejšieho procesora neponúka nič nové. Oproti iPadu Air 2 je dokonca hrubší a ťažší, aj keď výrazne lacnejší.

hudba, počúvanie, spotify, apple, beats, slúchadlá, relax,

Spotify pripravuje predplatné s hudbou v CD kvalite

04.03.2017 11:40

Hudobná služba Spotify onedlho sprístupní predplatné s hudbou v najvyššej možnej kvalite. Mesačný poplatok môže byť až dvojnásobne vyšší.

Andrej Kiripolský, Sony World Photography Awards

Snímka 16-ročného Slováka je vo finále prestížnej fotografickej súťaže

01.03.2017 07:00

Andrej Kiripolský zaujal porotu na najväčšej fotografickej súťaži Sony World Photography Awards. Jeho snímka sa prebojovala až do finále.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump požiadal o stiahnutie návrhu na zrušenie Obamacare

24.03.2017 20:57

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.