Google vám poradí akú hudbu počúvať. Odhadne váš vkus aj náladu

Hudobná služba Hudba Google Play (z angl. Google Play Music) bude chytrejšia pri výbere a návrhu novej hudby. Využívať bude prepracované algoritmy, ktoré na základe sledovania aktivity používateľa dokážu odhadnúť jeho hudobný vkus. Tomu prispôsobia aj odporúčaný výber ďalších skladieb a interpretov.

Google Play Music, Hudba Google Play, Google, hudobné predplatné
Umelú inteligenciu Google sprístupní aj v hudobnej službe Hudba Google Play na webe aj v mobile.
Autor:

Mnoho technologických firiem začína vo veľkom používať umelú inteligenciu, respektíve učiace sa systémy, vďaka ktorým sú ich produkty o čosi inteligentnejšie a lepšie dokážu porozumieť potrebám svojich používateľov. Či už ide o múdrych hlasových asistentov v mobile, automatické triedenie elektronickej pošty alebo len obyčajné navrhovanie odpovedí pri písaní správ, na “čítanie myšlienok” a počítačovú intuíciu si užívatelia rýchlo zvykajú.

Google skúsi odhadnúť hudobný vkus svojich užívateľov

Chytrejšia pri výbere a návrhu novej hudby bude aj hudobná služba Google Play. Po novom bude už aj ona využívať prepracované algoritmy, ktoré na základe sledovania aktivity používateľa dokážu odhadnúť jeho hudobný vkus. Tomu prispôsobia aj odporúčaný výber ďalších skladieb a interpretov.

Algoritmus bude sledovať nie len to, čo užívateľ počúva, ale aj kedy, pri akej aktivite či dokonca v akom počasí tak robí. Pri západe slnka môže ponúknuť inú hudbu než napríklad pri športe, učení alebo ceste do práce. “Predstavte si dídžeja, ktorý pozorne sleduje nie len to, čo sa vám páči, ale aj kedy sa vám to páči. Hudba, ktorú by ste mohli v danom momente hľadať sa preto bude nachádzať vždy v hornej časti obrazovky,” uviedol Google na svojom blogu.

Algoritmus bude analyzovať aj vyhľadávanie na internete či v Mapách

Ako upozornil redaktori serveru The Verge, v prípade novinky sú tiež zaujímavé aj ostatné informácie, ktoré “umelá inteligencia” Google o používateľovi zbiera a vyhodnocuje. Ani zďaleka sa neobmedzuje len na použitie hudobnej aplikácie. Informácie analyzuje aj z ďalších zdrojov ako je história vyhľadávania, aktivita v Mapách či na YouTube. To všetko má poslúžiť k tomu, aby Google vedel správne odhadnúť, na počúvanie akej hudby by mohol mať v danej chvíli užívateľ náladu.

Novú funkciu Google v najbližších dňoch automaticky sprístupní vo svojej službe tak na webe ako v mobilných aplikáciách (pre Android a iOS). Využívať ju budú môcť užívatelia vo všetkých 62 krajinách, kde je Hudba Google Play dostupná.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Nokia, 3310

Legenda je späť. Nokia 3310 bude v predaji za 59 eur

19.02.2017 11:00

Legendárny telefón, ktorý nebolo možné rozbiť ani utopiť, sa zrejme vráti na scénu. Ukázu ho na veľtrhu MWC v Barcelone.

ZTE, smartfón, CSX

Plánovali vyrobiť ideálny mobil. Ľudia však oň nemali záujem

18.02.2017 07:00

Na výrobu smartfónu s bezdotykovým ovládaním plánovalo čínske ZTE vyzbierať pol milióna dolárov. Kampaň sa však skončila fiaskom.

Slovak Telekom, SmartHome

Slovak Telekom ponúkne inteligentné spotrebiče ako službu

31.01.2017 11:45

Za mesačný poplatok si bude môcť záujemca od Telekomu prenajať žiarovky, požiarny hlásič, kameru či detektor pohybu.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.