YouTube podporuje živé prenosy v 4K, Netflix umožní sťahovať filmy a seriály

YouTube prináša ďalšiu novinku v podobe živých prenosov v 4K rozlíšení. Zatiaľ ich však bude málo a na prehrávanie bude potrebný výkonnejší hardvér a rýchle pripojenie na internet. Videopožičovňa Netflix postupne sprístupní sťahovanie filmov a seriálov do mobilu a tabletu pre sledovanie aj bez internetového pripojenia.

youtube, video, služba, google, internet, videá
Ilustračné foto
Autor:

Ak máte monitor so 4K rozlíšením a rýchle pripojenie na internet, po novom si môžete dopriať aj sledovanie živých prenosov na YouTube v extrémne vysokom rozlíšení. Takzvané 4K rozlíšenie YouTube vo videách podporuje od roku 2010, živé prenosy však bolo možné stále sledovať maximálne vo Full HD kvalite. Keďže kamier, fotoaparátov, ale aj mobilov podporujúcich nahrávanie videí v 4K je čoraz viac, YouTube tvorcom videí po novom umožňuje nie len nahrávať obsah s extrémne vysokou kvalitou obrazu, ale ho aj streamovať v podobe živých prenosov. Rozlíšenie 4K (3840 × 2160 obrazových bodov) bude dostupné aj pre živé prenosy s videami v 360-stupňovom formáte.

Živé prenosy v 4K sa bez rýchleho pripojenia nezaobídu

“4K videá zobrazujú celkovo až 8 miliónov pixelov, s obrazom, ktorý má štvornásobne vyššie rozlíšenie než bežné FullHD video. A čo to v praxi znamená? Živé prenosy sú krajšie, zobrazujú detailnejšie a čistejší obraz, a nie sú rozmazané ani pri zobrazení rýchlej scény,” uviedol Google na svojom blogu venovanom novinke na YouTube. Inak povedané, 4K videá a streamy bude možné nahrávať so vzorkovacou frekvenciou 60 snímok za sekundu. V špecifikáciách sa tvorcovia videí môžu dočítať, že pre streamovanie je potrebné aj rýchle pripojenie s vysokou priepustnosťou 20 až 51-tisíc Kbit/s.

Netflix umožní sťahovať filmy a seriály do mobilu

S novou funkciou prichádza aj online videopožičovňa Netflix. Filmy a seriály si budú môcť jej predplatitelia stiahnuť a pozerať aj bez internetového pripojenia na smartfónoch a tabletoch so systémom Android a iOS. Netflix takto zareagoval nie dobrovoľne, ale najmä pod tlakom konkurencie, ktorá podobnou funkciou už dlhšie disponuje. Príkladom sú služby Amazon Prime Video, All 4 alebo BBC iPlayer. Nie všetky seriály a filmy však bude možné hneď aj sťahovať. Funkcia bude rozširovaná postupne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Nokia, 3310

Legenda je späť. Nokia 3310 bude v predaji za 59 eur

19.02.2017 11:00

Legendárny telefón, ktorý nebolo možné rozbiť ani utopiť, sa zrejme vráti na scénu. Ukázu ho na veľtrhu MWC v Barcelone.

ZTE, smartfón, CSX

Plánovali vyrobiť ideálny mobil. Ľudia však oň nemali záujem

18.02.2017 07:00

Na výrobu smartfónu s bezdotykovým ovládaním plánovalo čínske ZTE vyzbierať pol milióna dolárov. Kampaň sa však skončila fiaskom.

Slovak Telekom, SmartHome

Slovak Telekom ponúkne inteligentné spotrebiče ako službu

31.01.2017 11:45

Za mesačný poplatok si bude môcť záujemca od Telekomu prenajať žiarovky, požiarny hlásič, kameru či detektor pohybu.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.