Svoj starý počítač ešte nevyhadzujte. Vyskúšajte na ňom Pixel OS

Pixel OS je jednoduchý operačný systém určený najmä pre miniatúrne počítače Raspberry Pi. Bez problémov ale funguje aj na bežných počítačoch a notebookoch. Stačí ho skopírovať na USB kľúč alebo CD a používať ho kdekoľvek.

Raspberry Pi, Pixel, počítač, operačný systém
Operačný systém Pixel OS je možné používať na ktoromkoľvek počítači.
Autor:

Organizácia Raspberri Pi, ktorá stojí za vývojom lacného miniatúrneho počítača s rovnomenný názvom, predstavila optimalizovanú a vynovenú verziu operačného systému s názvom Pixel. Používať ho je možné aj na bežných počítačoch s minimálne 512 megabajtovou operačnou pamäťou. V takomto prípade ho nie je potrebné ani len inštalovať. Postačí, ak si užívateľ na do počítača stiahne balíček, ktorý následne napáli na DVD alebo skopíruje USB kľúč. Po spustení počítača, ak má povolené načítanie systému z externého zdroja, si môže vybrať jednu z troch možností ako systém Pixel spustiť.

Stačí skopírovať na USB kľúč alebo CD a spustiť odkiaľkoľvek

Pri prvej z nich systém ukladá zmeny, ktoré užívateľ v priebehu používania systému vykoná, na USB disk (ak má voľnú kapacitu). Pri druhej a tretej je možné vybrať si spustenie systému bez zmien alebo bez ich ukladania na disk. K dispozícii je teda vždy čistá verzia systému so všetkými predinštalovanými programami. Pri napálení na CD alebo DVD ukladanie zmien dostupné nie je.

Pixel má jednoduché a prehľadné prostredie

Pixel je tým, čo väčšina používateľov od desktopového prostredia vyžaduje – čisté, moderné používateľské rozhranie, predinštalovaný kancelársky softvér, nástroje na programovanie a prehliadač Chromium s viacerými doplnkami vrátane Adobe Flash," píše na svojom blogu zakladateľ Raspberry Pi, Eben Upton. Ak by sa niekomu ponuka aplikácií málila, môže si vybrať z niekoľkých tisok ďalších, určených pre linuxové distribúcie Debian.

Pixel OS je jednoduchý operačný systém s
predinštalovaným základným balíkom aplikácií.
Pixel OS je jednoduchý operačný systém s predinštalovaným základným balíkom aplikácií.
Autor: Raspberry Pi

Operačný systém Pixel môžete použiť napríklad na cestách a pri využívaní cudzieho hardvéru, na ktorom chcete mať k dispozícii svoj vlastný systém s vlastnými dátami a nastaveniami. Eben Upton ako príklad tiež uvádza použitie v školách. Pripomína však, že súčasná verzia nie je finálna, preto sa môže stať, že s niektorým hardvérom systém nebude korektne spolupracovať. Chýbať môžu napríklad ovládače pre Wi-Fi a Bluetooth adaptér.

Na stránke projektu sa nachádza detailný návod ako systém nainštalovať na USB kľúč alebo napáliť na DVD.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
iPad, Apple

iPad Air skončil. Nahradil ho ťažší, hrubší, no aj lacnejší iPad

22.03.2017 07:00

iPad zlacnel, no okrem výkonnejšieho procesora neponúka nič nové. Oproti iPadu Air 2 je dokonca hrubší a ťažší, aj keď výrazne lacnejší.

hudba, počúvanie, spotify, apple, beats, slúchadlá, relax,

Spotify pripravuje predplatné s hudbou v CD kvalite

04.03.2017 11:40

Hudobná služba Spotify onedlho sprístupní predplatné s hudbou v najvyššej možnej kvalite. Mesačný poplatok môže byť až dvojnásobne vyšší.

Andrej Kiripolský, Sony World Photography Awards

Snímka 16-ročného Slováka je vo finále prestížnej fotografickej súťaže

01.03.2017 07:00

Andrej Kiripolský zaujal porotu na najväčšej fotografickej súťaži Sony World Photography Awards. Jeho snímka sa prebojovala až do finále.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump požiadal o stiahnutie návrhu na zrušenie Obamacare

24.03.2017 20:57

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.