Svoj starý počítač ešte nevyhadzujte. Vyskúšajte na ňom Pixel OS

Pixel OS je jednoduchý operačný systém určený najmä pre miniatúrne počítače Raspberry Pi. Bez problémov ale funguje aj na bežných počítačoch a notebookoch. Stačí ho skopírovať na USB kľúč alebo CD a používať ho kdekoľvek.

Raspberry Pi, Pixel, počítač, operačný systém
Operačný systém Pixel OS je možné používať na ktoromkoľvek počítači.
Autor:

Organizácia Raspberri Pi, ktorá stojí za vývojom lacného miniatúrneho počítača s rovnomenný názvom, predstavila optimalizovanú a vynovenú verziu operačného systému s názvom Pixel. Používať ho je možné aj na bežných počítačoch s minimálne 512 megabajtovou operačnou pamäťou. V takomto prípade ho nie je potrebné ani len inštalovať. Postačí, ak si užívateľ na do počítača stiahne balíček, ktorý následne napáli na DVD alebo skopíruje USB kľúč. Po spustení počítača, ak má povolené načítanie systému z externého zdroja, si môže vybrať jednu z troch možností ako systém Pixel spustiť.

Stačí skopírovať na USB kľúč alebo CD a spustiť odkiaľkoľvek

Pri prvej z nich systém ukladá zmeny, ktoré užívateľ v priebehu používania systému vykoná, na USB disk (ak má voľnú kapacitu). Pri druhej a tretej je možné vybrať si spustenie systému bez zmien alebo bez ich ukladania na disk. K dispozícii je teda vždy čistá verzia systému so všetkými predinštalovanými programami. Pri napálení na CD alebo DVD ukladanie zmien dostupné nie je.

Pixel má jednoduché a prehľadné prostredie

Pixel je tým, čo väčšina používateľov od desktopového prostredia vyžaduje – čisté, moderné používateľské rozhranie, predinštalovaný kancelársky softvér, nástroje na programovanie a prehliadač Chromium s viacerými doplnkami vrátane Adobe Flash," píše na svojom blogu zakladateľ Raspberry Pi, Eben Upton. Ak by sa niekomu ponuka aplikácií málila, môže si vybrať z niekoľkých tisok ďalších, určených pre linuxové distribúcie Debian.

Pixel OS je jednoduchý operačný systém s
predinštalovaným základným balíkom aplikácií.
Pixel OS je jednoduchý operačný systém s predinštalovaným základným balíkom aplikácií.
Autor: Raspberry Pi

Operačný systém Pixel môžete použiť napríklad na cestách a pri využívaní cudzieho hardvéru, na ktorom chcete mať k dispozícii svoj vlastný systém s vlastnými dátami a nastaveniami. Eben Upton ako príklad tiež uvádza použitie v školách. Pripomína však, že súčasná verzia nie je finálna, preto sa môže stať, že s niektorým hardvérom systém nebude korektne spolupracovať. Chýbať môžu napríklad ovládače pre Wi-Fi a Bluetooth adaptér.

Na stránke projektu sa nachádza detailný návod ako systém nainštalovať na USB kľúč alebo napáliť na DVD.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Nokia, 3310

Legenda je späť. Nokia 3310 bude v predaji za 59 eur

19.02.2017 11:00

Legendárny telefón, ktorý nebolo možné rozbiť ani utopiť, sa zrejme vráti na scénu. Ukázu ho na veľtrhu MWC v Barcelone.

ZTE, smartfón, CSX

Plánovali vyrobiť ideálny mobil. Ľudia však oň nemali záujem

18.02.2017 07:00

Na výrobu smartfónu s bezdotykovým ovládaním plánovalo čínske ZTE vyzbierať pol milióna dolárov. Kampaň sa však skončila fiaskom.

Slovak Telekom, SmartHome

Slovak Telekom ponúkne inteligentné spotrebiče ako službu

31.01.2017 11:45

Za mesačný poplatok si bude môcť záujemca od Telekomu prenajať žiarovky, požiarny hlásič, kameru či detektor pohybu.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.