CES: Samsung OLED televízorom príliš neverí. Má vlastnú technológiu QLED

Namiesto OLED televízorov predstavil Samsung "len" modely s technológiou QLED. Tá je ale vraj rovnako dobrá, ak nie lepšia. Na veľtrhu CES firma ukázala aj nové reproduktory, ktoré dokážu premeniť menej kvalitnú nahrávku na kvalitnejšiu.

Samsung, Q7, QLED
Namiesto OLED televízorov Samsung predstavil modely s konkurenčnou technológiou QLED.
Autor:

Samsung veľtrh CES využil nie len na predstavenie nového radu LED televízorov ale aj bezdrôtových reproduktorov, prehrávačov a ďalšieho audio-video príslušenstva. Pochválil sa napríklad vlastnou technológiou UHQ (Ultra High Quality), ktorá prekresľuje zvuk z ľubovoľného 8 až 24-bitového zdroja na 32-bitov.

Na veľtrhu CES 2017 Samsung venoval veľa pozornosti aj
novým reproduktorom (na fotke model H7)
Na veľtrhu CES 2017 Samsung venoval veľa pozornosti aj novým reproduktorom (na fotke model H7)
Autor: Samsung

Najnovšie hudobné zariadenia používajú aj technológiu Distortion Cancelling, ktorá “upravuje zvukové nepresnosti tým, že dopredu predpovedá pohyb vnútorných reproduktorov a ovláda jednotky s cieľom prinášať lepší zvuk. Tento efekt funguje veľmi dobre na basovom reproduktore, ktorý prehráva silný, menej prenikavý a nepredvídateľný zvuk než iné reproduktorové jednotky,” tvrdí Samsung. Nové technológie Samsung demonštroval v dizajnovom bezdrôtovom reproduktore H7, ktorý podporuje aj spomínanú konverziu na 32-bitový zvuk.

Žiadne OLED televízory. Samsung zatiaľ viac verí technológii QLED

Veľký dôraz výrobca kládol aj na nový modelový rad QLED televízorov. Označenie QLED môže pôsobiť zavádzajúco, najmä ak spotrebiteľ túžobne vyčkáva na nové OLED televízory. Samsung s ich uvedením otáľa, aj keď zopár modelov už ponúka. Na CES sa však viac venoval novej technológií, ktorá je vraj rovnako dobrá ako OLED.

Tri nové modely televízorov, Q7, Q8 a 19, dokážu reprodukovať 100-percent farebného objemu. “Farebný objem si možno predstaviť ako farby, ktoré je možné zobraziť pri rôznych úrovniach jasu. Napríklad farbu listu je v závislosti na jase svetla možné vnímať na škále od žltkasto zelenej až po tyrkysovú. Nové televízory dokážu jemné rozdiely vo farbe v závislosti na jase zobraziť,” upresňuje výrobca. Najviac rozdielov je viditeľných pri najvyššom jase medzi 1500 a 2000 cd/m2.

Aby takéto zobrazenie bolo možné, firma použila nový kovový materiál zvaný Quantum Dot, ktorý umožní zobraziť širší rozsah farieb s väčším detailom. Vďaka novej technológii kovových zliatin Quantum Dot vraj už jas nie je limitujúcim faktorom pri farebnom podaní. Samsung bol bohužiaľ skúpy na detaily a technické parametre a ani dostupnosť nových televízorov neoznámil.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
iPad, Apple

iPad Air skončil. Nahradil ho ťažší, hrubší, no aj lacnejší iPad

22.03.2017 07:00

iPad zlacnel, no okrem výkonnejšieho procesora neponúka nič nové. Oproti iPadu Air 2 je dokonca hrubší a ťažší, aj keď výrazne lacnejší.

hudba, počúvanie, spotify, apple, beats, slúchadlá, relax,

Spotify pripravuje predplatné s hudbou v CD kvalite

04.03.2017 11:40

Hudobná služba Spotify onedlho sprístupní predplatné s hudbou v najvyššej možnej kvalite. Mesačný poplatok môže byť až dvojnásobne vyšší.

Andrej Kiripolský, Sony World Photography Awards

Snímka 16-ročného Slováka je vo finále prestížnej fotografickej súťaže

01.03.2017 07:00

Andrej Kiripolský zaujal porotu na najväčšej fotografickej súťaži Sony World Photography Awards. Jeho snímka sa prebojovala až do finále.

Valls, Macron

Francúzsky expremiér Valls podporí vo voľbách Macrona

29.03.2017 10:36

Manuel Valls v prvom kole nadchádzajúcich prezidentských volieb podporí centristu Emmanuela Macrona.

Pakistan, ambasáda, veľbyslanectvo, Karáči, Afganistan

Poľský konzulát na Ukrajine dostal zásah z granátometu

29.03.2017 10:28

Neznáme osoby ostreľovali v noci na stredu generálny konzulát Poľskej republiky v západoukrajinskom meste Luck.

polygala

Agrorezort: Okrasná rastlina môže byť nakazená

29.03.2017 10:20

Aj na Slovensko sa dostali rastliny, ktoré môžu byť nakazené baktériou Xylella fastidiosa. Tá spôsobuje Pierceovu chorobu rastlín.

Aun Schan Su Ťij, Barma, Rodrigo Duterte, Filipíny

Svet zatiaľ ignoruje honbu na moslimov v Barme

29.03.2017 10:18

Zjednodušene sa dá konštatovať, že ide vojnu barmských budhistických mníchov proti moslimskej menšine tzv. Rohingov.