Plánovali vyrobiť ideálny mobil. Ľudia však oň nemali záujem

Na výrobu smartfónu, ktorý by bolo možné ovládať bezdotykovo, plánovalo čínske ZTE vyzbierať pol milióna dolárov. Verejná zbierka sa však skončila fiaskom. Firma za mesiac nevyzbierala ani desatinu z požadovanej sumy.

ZTE, smartfón, CSX
ZTE plánovalo vyrobiť smartfón CSX, ktorý by bolo možné ovládať len pohybom očí.
Autor:

Jeden z najväčších čínskych výrobcov smartfónov mal koncom minulého roka zaujímavý nápad – zistiť, aký smartfón si ľudia vysnívali a podľa ich predstáv ho následne aj vyrobiť. V januári preto firma spustila verejnú zbierku na serveri Kickstarter, ktorej cieľom bolo vyzbierať pol milióna dolárov na spustenie výroby inovatívneho smartfónu. Kampaň sa však skončila fiaskom. Firma za viac ako mesiac nevyzbierala ani desatinu požadovanej sumy. Projekt sumou 199 dolárov a viac podporilo len 182 záujemcov, ktorým by v prípade úspechu kampane výrobca telefón poslal.

Ruky malo nahradiť ovládanie pohybom očí a hlasom

V čom mal byť telefón výnimočný? Smartfón s označením Project CSX sa o priazeň neuchádzal hardvérom, ale novým spôsobom ovládania, pri ktorom mal užívateľ s mobilom komunikovať gestami, hlasom, očami a mimikou. Pokročilý systém sledovania pohybu očí mal zjednodušiť rolovanie stránok a pomocou hlasovej navigácie sa zas mal užívateľ pohybovať v menu prístroja či pri presúvaní medzi stránkami v prehliadači.

Súčasťou balenia malo byť aj špeciálne adhezívne
puzdro, vďaka ktorému by bolo možné mobil prilepiť k zrkadlu či
obkladačkám.
Súčasťou balenia malo byť aj špeciálne adhezívne puzdro, vďaka ktorému by bolo možné mobil prilepiť k zrkadlu či obkladačkám.
Autor: ZTE

Podľa prieskumu, v ktorom sa výrobca koncom roka spotrebiteľov v 176 krajinách pýtal, ako by mal vyzerať ideálny smartfón, zvíťazilo bezdotykové ovládanie. K telefónu preto malo ZTE v pláne pribaliť aj špeciálne, pravdepodobne gumené, puzdro, ktoré by bolo možné “prilepiť” na obkladačky alebo zrkadlo.

Nízka cena, no len priemerný hardvér

Relatívne lacný telefón s hardvérom vyššej strednej triedy už od začiatku vzbudzoval viaceré pochybnosti. Sledovanie pohybu očí, ako nový spôsob ovládania zariadení, zaujíma aj iné technologické firmy, no žiadna z nich (vrátane Amazonu, Google či Apple) si netrúfla vyrobiť zariadenie, ktorého by bolo nové ovládanie súčasťou. Skeptickí preto neboli len analytici ale aj verejnosť ktorá konceptu ZTE príliš neverila. Inak si neúspech kampane zrejme ani nemožno vysvetliť.

Predstavitelia ZTE si svoj zlý úsudok priznali. “Uvedomujeme si našu chybu. Stratili sme predstavu o tom, čo si mnohí z tých, ktorý v prieskume hlasovali aj skutočne priali. Pochopili sme, že naše rozhodnutie predstaviť bezdotykový smartfón strednej triedy, zrejme nenaplnil očakávania tých, ktorí tento projekt v úvode podporili,” uviedol viceprezident pre technológie, Jeff Yee, v komunitnom internetovom fóre ZTE.

Súčasťou smartfónu mal byť osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 624, tri gigabajty operačnej a 32 gigabajtov úložnej pamäte a 5,5-palcový Full HD displej. ZTE aj napriek neúspechu kampane zvažuje, že telefón napokon predsa len vyrobí.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Samsung, Galaxy S8, S8+

Samsung napravuje pošramotenú povesť. Predstavil špičkový Galaxy S8

30.03.2017 07:00

Dokáže nový smartfón Galaxy S8 to, čo Note 7 nedokázal? Samsung má veľké ambície a s novou vlajkovou loďou príjemne prekvapil. Cenou však nie.

iPad, Apple

iPad Air skončil. Nahradil ho ťažší, hrubší, no aj lacnejší iPad

22.03.2017 07:00

iPad zlacnel, no okrem výkonnejšieho procesora neponúka nič nové. Oproti iPadu Air 2 je dokonca hrubší a ťažší, aj keď výrazne lacnejší.

hudba, počúvanie, spotify, apple, beats, slúchadlá, relax,

Spotify pripravuje predplatné s hudbou v CD kvalite

04.03.2017 11:40

Hudobná služba Spotify onedlho sprístupní predplatné s hudbou v najvyššej možnej kvalite. Mesačný poplatok môže byť až dvojnásobne vyšší.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.