Smartfóny BlackBerry sú späť. S 'dokonalou' klávesnicou a vysokou cenou

Nový mobil s logom BlackBerry sa vracia k hardvérovej klávesnici, ktorá zjednoduší písanie, poradí si s dotykmi a vďaka vstavanej čítačke odtlačkov prstov overí identitu užívateľa. Čínska firma TLC, ktorá nové BlackBerry KEYone vyrába, s cenou ale prestrelila.

BlackBerry, KEYone, smartfón
Čínske TLC predstavilo nový model smartfónu BlackBerry KEYone.
Autor:

Na veľtrhu MWC, ktorý sa každoročne koná v Barcelone a je venovaný mobilným technológiám a smartfónom, nechýbalo ani BlackBerry. Firma, ktorá v záujme udržania sa na trhu urobila takmer nemožné – v mobiloch vymenila vlastný operačný systém za Android a výrobu prenechala Číňanom. Napriek tomu má byť značka BlackBerry aj naďalej symbolom bezpečnosti.

Vysoká bezpečnosť je klišé, no BlackBerry nemôže poľaviť

Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa mohlo zdať, že BlackBerry úplne rezignuje, nadobro sa vzdá výroby smartfónov a značka ako taká upadne do zabudnutia. Pomocnú ruku napokon ponúkla čínska firma TLC, s ktorou sa BlackBerry v decembri minulého roka dohodlo na poskytnutí licencie na výrobu smartfónov. V týchto dňoch spoločnosť predstavila nový model KEYone, ktorý sa vracia ku koreňom. Opäť má plnohodnotnú klávesnicu, ktorá je doplnkom k dotykovému displeju. Ten je síce o čosi menší ako býva zvykom (4,5-palca), no údajne zobrazí viac textu než bežný smartfón s 5,5-palcovým displejom, ktorý si kvôli softvérovej klávesnici z miesta ukrojí veľký kus. Displej bude mať aj neštandardné rozlíšenie 1620 × 1080 bodov.

TLC potvrdilo, že si je vedomé záväzku, ktoré po sebe BlackBerry v tejto sfére zanechalo. Záväzku v podobe nadštandardného zabezpečenia, kvôli ktorému boli smartfóny BlackBerry neoddeliteľnou súčasťou pracovného života manažérov vo všetkých veľkých firmách. Čo to presne znamená, ale nevedno. Isté zatiaľ je, že v zariadení bude okrem najnovšieho Androidu predinštalovaný balíček bezpečnostných nástrojov DTEK.

Skvelá klávesnica, priemerný výkon a privysoká cena

Z detailov, ktoré firma na veľtrhu poodhalila je možné vyčítať, že smartfón bude používať klávesnicu so snímačom odtlačkov prstov, umiestneným v medzerníku. Zaujímavé je aj použitie gest na klávesnici, ktorá reaguje nie len na stlačenie ale aj na dotyk. Mobil bude možné nabiť na polovicu za 36 minút a na fotenie a natáčanie videí bude slúžiť 12-megapixelová zadná a 8-megapixelová predná kamera. Hardvér nie je nijako výnimočný. Procesor Snapdragon 625 s priemerným výkonom dopĺňajú rovnako priemerné tri gigabajty operačnej pamäte.

Je zrejmé, že TLC chce, aby mobily s logom BlackBerry naďalej vzbudzovali dojem, že nie sú pre každého. Aj preto výrobca cenu nastavil veľmi vysoko, na bezmála 600 eur. Otázne je, či dokáže presvedčiť, že vysoká cena je najmä daňou za komfort a vyššiu bezpečnosť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
iPad, Apple

iPad Air skončil. Nahradil ho ťažší, hrubší, no aj lacnejší iPad

22.03.2017 07:00

iPad zlacnel, no okrem výkonnejšieho procesora neponúka nič nové. Oproti iPadu Air 2 je dokonca hrubší a ťažší, aj keď výrazne lacnejší.

hudba, počúvanie, spotify, apple, beats, slúchadlá, relax,

Spotify pripravuje predplatné s hudbou v CD kvalite

04.03.2017 11:40

Hudobná služba Spotify onedlho sprístupní predplatné s hudbou v najvyššej možnej kvalite. Mesačný poplatok môže byť až dvojnásobne vyšší.

Andrej Kiripolský, Sony World Photography Awards

Snímka 16-ročného Slováka je vo finále prestížnej fotografickej súťaže

01.03.2017 07:00

Andrej Kiripolský zaujal porotu na najväčšej fotografickej súťaži Sony World Photography Awards. Jeho snímka sa prebojovala až do finále.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.