Spotify pripravuje predplatné s hudbou v CD kvalite

Hudobná služba Spotify onedlho sprístupní predplatné s hudbou v najvyššej možnej kvalite, ktorá je v podstate identická s kvalitou nahrávky na CD nosiči. Mesačný poplatok môže byť až dvojnásobne vyšší než u bežného prémiového predplatného.

hudba, počúvanie, spotify, apple, beats, slúchadlá, relax,
Ilustračné foto
Autor:

Ak radi počúvate hudbu v najvyššej možnej kvalite, zväčša nemáte veľa možností, ako si ju zaobstarať. Buď si kúpite klasické cédéčko alebo pri troške šťastia v niektorom z online obchodov nájdete na stiahnutie album aj vo formáte, ktorý zachováva pôvodný charakter a kvalitu nahrávky. Jednou z mála hudobných služieb, ktoré za mesačný poplatok ponúkajú aj prístup k nahrávkam v bezstratovom formáte, je Tidal. Na rozdiel od služieb, ktoré mu konkurujú najmä obsahom, je jeho predplatné dvojnásobne drahšie, nehovoriac o vyšších nárokoch na objem prenesených dát (bežný album v CD kvalite má veľkosť 200 až 400 megabajtov).

Za hudbu v najvyššej kvalite sa pripláca

Hudobná služba Tidal sa už od svojho vzniku profilovala ako alternatíva k Spotify, Deezeru, Hudbe Google a ďalším, ktoré hudbu vo vyššej, než štandardnej kvalite (320 kbps) neponúkali. Výška predplatného však bola pre mnohých privysoká, navyše Tidal neponúkal hudbu v nižšej kvalite, čo mnohých odradilo. Až neskôr k 20-eurovému predplatnému pridal o polovicu lacnejší variant, pri ktorom je hudba dostupná aj v MP3 kvalite.

Spotify ponúkne nový variant predplatného s hudbou v CD kvalite

Spotify sa vybralo opačným smerom. Ľudí najprv naučilo platiť mesačný poplatok za počúvanie hudby a vyššia kvalita mala prísť na rad až neskôr. Zdá sa, že nadišiel ten správny čas. Služba vybraným užívateľom ponúkla možnosť počúvať hudbu aj v CD kvalite. Onedlho tento variant ponúkne všetkým používateľom, ktorí si budú môcť vybrať, v akej kvalite si vypočujú skladby svojich obľúbených interpretov.

Služba zatiaľ testuje odozvu na vyššiu cenu

Za hudbu v najvyššej kvalite si bude Spotify účtovať buď päť alebo desať eur nad rámec prémiového predplatného. Napríklad na Slovensku by záujemca za variant s názvom Spotify Hi-Fi zaplatil nie 7 ale bezmála 12, respektíve 17 eur mesačne. Konečné rozhodnutie o cene zatiaľ nepadlo. Podľa serveru The Verge firma zatiaľ testuje, ako užívatelia na vyššiu cenu zareagujú, a koľkí z oslovených si variant Hi-Fi za vyššiu cenu aj predplatia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Samsung, Galaxy S8, S8+

Samsung napravuje pošramotenú povesť. Predstavil špičkový Galaxy S8

30.03.2017 07:00

Dokáže nový smartfón Galaxy S8 to, čo Note 7 nedokázal? Samsung má veľké ambície a s novou vlajkovou loďou príjemne prekvapil. Cenou však nie.

iPad, Apple

iPad Air skončil. Nahradil ho ťažší, hrubší, no aj lacnejší iPad

22.03.2017 07:00

iPad zlacnel, no okrem výkonnejšieho procesora neponúka nič nové. Oproti iPadu Air 2 je dokonca hrubší a ťažší, aj keď výrazne lacnejší.

Andrej Kiripolský, Sony World Photography Awards

Snímka 16-ročného Slováka je vo finále prestížnej fotografickej súťaže

01.03.2017 07:00

Andrej Kiripolský zaujal porotu na najväčšej fotografickej súťaži Sony World Photography Awards. Jeho snímka sa prebojovala až do finále.

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.