Pavúk dvorí samičke dve hodiny, len aby predišiel smrti

Samičky austrálskeho druhu pavúkov zabíjajú samčekov, ktorí sa s nimi snažia spáriť, no nedvoria im dostatočne. Štúdia dokázala, že najslabší kandidáti sa na dvorení svojich rivalov dokážu priživiť a nahradiť ich tak už pri samotnom párení.

24.10.2009 08:00
pavuk, neil, young Foto:
Ilustračné foto
debata

Pozornosti a dvorenie sú veľmi užitočné, najmä keď príde čas dobýjať svoju milovanú, no príroda je v istých prípadoch neoblomná a pre niektorých samčekov sú tieto prejavy náklonnosti otázkou života a smrti. Výskumníci z kanadskej University of Toronto Scarborough dokázali, že samčeky patriace do austrálskeho druhu pavúkov, ktorého samičky praktizujú kanibalizmus, sa vystavujú nebezpečenstvu predčasnej smrti, ak svoje družky nezahŕňajú pozornosťou viac než 100 minút. Je však pozoruhodné, že v tomto druhu sa nachádzajú aj prefíkanci, ktorí sa len priživia na romantickom snažení niektorého svojho rivala, aby ho v polovici prerušili, vyhli sa predchádzajúcej skúške a spárili sa so samičkou namiesto neho.

Štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society B. prináša nové závery o zvykoch párenia jedovatých pavúkov druhu latrodectus hasselti z čeľade pradiarkovitých, do ktorej patrí aj snovačka jedovatá – známejšia ako čierna vdova, u ktorých majú samičky oveľa väčšie rozmery ako samčeky. Z výskumu vyplynulo, že ak samček dvoreniu nevenuje dostatočný čas a energiu, samička ním pohrdne, zabije ho ešte pred pohlavným stykom a spári sa s jeho rivalom.

Aby sa najslabšie a najlenivejšie samčeky tomuto nebezpečenstvu vyhli, vymysleli si spôsob akým celý proces obídu. Jednoducho len pozbierajú, čo zasiali ich pracovitejší a „romantickejší“ predchodcovia. Druhý samček prichádza na scénu až keď prvý nápadník už dokončil svoju prácu a tak sa priživí na jeho snažení, vysvetľuje výskumníčka Maydianne Andrade. „Jedným z naprekvapujú­cejších výsledkov tejto štúdie je fakt, že samičky nie sú schopné rozlíšiť, kto im vlastne dvoril,“ uviedol spoluautor štúdie Jeffrey Stoltz. Keď sú teda s dvorením spokojné, je im jedno, o ktorého kandidáta na párenie šlo, čo vyhovuje samčekom zalezeným z obavy pred samičkiným hnevom.

Podľa Andrade je tento výskum prvý, čo dokázal zmerať čas dvorenia, ktorý si vyžadujú samičky predtým, než dovolia samčekom, aby sa s nimi spárili a taktiež ako prvý ukázal, že samčeky dokážu využívať reprodukčné snaženia svojich rivalov.

debata chyba