Po viac ako 250-tich rokoch sa našli Galileove prsty a zub

Časti pozostatkov astronóma Galileia, ktoré v roku 1737 ukradli jeho obdivovatelia, sa opätovne podarilo nájsť. Jeho prsty a zub sa objavili sa na aukcii, kde si ich kúpil súkromný zberateľ od ktorého ich následne získalo späť talianske múzeum.

23.11.2009 16:30
Galileo Galilei Foto:
Galileo Galilei
debata

Dva prsty a zub, ktoré boli odstránené z pozostatkov Galileiho Galileia v 18. storočí a považovali sa za stratené, sa po viac než 250-tich rokoch našli a čoskoro ich vystavia verejnosti, uviedol riaditeľ talianskeho Múzea histórie vedy Paolo Galluzzi.

Vedcovi obdivovatelia v roku 1737, 95 rokov po jeho smrti, odobrali z pozostatkov astronóma tri prsty, stavec a zub. Jeden z prstov sa krátko nato podarilo opätovne získať, no zub a ďalšie dva prsty z Galileovej pravej ruky si uchovávali jeho obdivovatelia. Konkrétne išlo o talianskeho markíza, ktorý ich uzavrel do debny a tú následne potomkovia tejto rodiny dedili. „Časom však generácie zabudli na to, čo sa v nej skutočne nachádza,“ uvádza múzeum ďalej. Nedávno sa táto debna objavila na jednej aukcii, kde ju kúpil istý súkromný zberateľ, ktorý si ale nebol istý, či tieto pozostatky naozaj patria astronómovi. Preto sa rozhodol skontaktovať s riaditeľom múzea, ktorý potvrdil, že skutočne išlo o Galileove časti tela. Na jar budúceho roku talianske múzeum nájdené prsty a zub vystaví.

Vatikán v roku 1642 vedca obvinil, lebo tvrdil, že Zem obieha okolo Slnka. Vtedajšia cirkev totiž zastávala názor, že Zem je stredom vesmíru. Začiatkom 90-tych rokov však pápež Ján Pavol II. uznal správanie cirkvi za chybu.

debata chyba