Na zavedenie internetu sa čaká aj mesiac

Po zdvojnásobení žiadostí o rýchly internet na pevných linkách, ktoré prišlo s júnovým poklesom cien, sa výrazne spomalilo vybavovanie objednávok. Asi týždňová čakacia lehota sa v niektorých lokalitách predĺžila až na mesiac.

19.07.2007 10:47
Počítač Foto:
Ilustračné foto
debata

Zákazníci Slovak Telekomu aj alternatívnych operátorov sú s takýmto postupom nespokojní. Zodpovedný Telekom sa už viacerým ospravedlnil.

Záujemcom o internet v Púchove na zákazníckej linke oznámili, že pre veľký nával klientov a práceneschopnosť technika objednávky vybavia do tridsiatich dní. „Záujem o služby je vysoký celoplošne. Našťastie iba pár okresov sa stretáva s dlhšími inštaláciami ako v Púchove,“ reaguje Michal Korec zo Slovak Telekomu. Priemerná bežná dĺžka čakania na inštaláciu je podľa neho asi desať dní. V regiónoch, kde pripájanie k sieti trvá dlhšie, Telekom podľa Korca najíma ďalších technikov. Telekom tvrdí, že zákazníci musia viac čakať aj preto, že uprednostňujú priamu inštaláciu pred samoinštaláciou.

Podľa alternatívnych operátorov, ktorí podnikajú na pevných linkách dominantného operátora, chýba zo strany Telekomu systémové riešenie. ,,Slovanet zaznamenáva neplnenie lehôt pri zriaďovaní DSL prístupov zo strany Slovak Telekomu dlhodobo," opisuje hovorkyňa najväčšieho alternatívneho internetového providera Ivica Hricová.

Pri konkurenčných druhoch pripojení sú čakacie lehoty podstatne nižšie. Napríklad káblová spoločnosť UPC pripája podľa hovorcu Jaroslava Kolára ľudí spravidla v priebehu dvoch až troch dní. Zákazník si okrem pripojenia cez technikov môže aj v UPC zvoliť okamžitý samoinštalačný ba­lík.

Samoinštalácia spočíva v napojení počítača a ďalších zariadení na prípojku v byte. Niektorí technicky zdatnejší ľudia však vedia svojpomocne inštalovať internet aj pre viac domov. Príkladom je sídlisko Kľačno v Ružomberku, kde si obyvatelia vybudovali káblové rozvody. Od myšlienky k realizácii to trvalo tri roky. Keď však boli káble na strechách domov, o niekoľko dní už obyvatelia surfovali. „Roztiahnutie káblov v jednom paneláku bola otázka jedného víkendu,“ hovorí Boris Klukoš z Ružomberka.

Slovensko napriek rastu stále zaostáva vo využívaní rýchleho internetu. Na sto obyvateľov pripadá asi šesť rýchlych prípojok, pôvodná elitná pätnástka krajín EÚ má na sto ľudí asi 17 prípojok.

debata chyba