Slovník mŕtvych jazykov Mezopotámie je hotový

Vedcom sa po deväťdesiatročnom úsilí podarilo dokončiť slovník jazykov používaných v starej Mezopotámii. Slovník jazykov asýrčiny a babylončiny, zhrňovaných pod pojem akkádčina, vznikol v orientálnom inštitúte Chicagskej univerzity.

15.06.2011 10:00
Kamenná socha, Sargon Foto:
Táto kolosálna kamenná socha vážiaca asi 40 ton strážila vchod do miestnosti s trónom pre kráľa Sargona.
debata

Irvin Finkel z blízkovýchodného oddelenia Britského múzea k tomu povedal, že ide o hrdinský výkon. Tieto jazyky sa nepoužívajú už 2 000 rokov.

Aj Finkel sám pracoval na slovníku ako mladík v 70. rokoch. Celý projekt sa však začal už v roku 1921 a podieľalo sa na ňom skoro 90 odborníkov z celého sveta, informovala BBC. Vďaka ich vzájomným konzultáciám a záznamom vznikli takmer dva milióny hesiel. Slovník má 21 zväzkov, pričom jedinému písmenu je venovaný celý diel.

Profesor Matthew Stolper z orientálneho ústavu priznáva, že kedysi to bola únavná, ale zároveň tiež fascinujúca práca. „Je to ako nazerať oknom do minulosti vzdialenej tisíce rokov,“ povedal.

Hlavným zdrojom boli texty na hlinených a kamenných tabuľkách nájdených na území niekdajšej Mezopotámie, teda na území medzi riekami Tigris a Eufrat, kde sa dnes nachádza Irak. Staroveká Mezopotámia siahala tiež čiastočne na územie terajšej Sýrie a Turecka. Texty poskytli veľmi bohatý materiál, pretože ide o dokumenty zahŕňajúce vedecké, zdravotné aj právnické témy, ľúbostné listy, epickú literatúru aj odkazy určené bohom.

„Je to neskutočná vec. Môžeme si prečítať tie starodávne slová básnikov, filozofov, kúzelníkov a astronómov, akoby pre nás písali anglicky. Keď sa v roku 1850 začalo s vykopávkami v Iraku, našlo sa pod zemou aj na stenách palácov veľa nápisov, ale nikto vtedy nebol schopný prečítať jediné slovo, pretože išlo o mŕtvy jazyk,“ povedal Finkel.

Vydavateľka slovníka profesorka Martha Rothová upozornila aj na podobnosti starobylého jazyka s moderným. „Nestretli sme sa so svetom cudzincov, ale s niečím veľmi, veľmi známym,“ povedala. Na mysli mala svet osobných vzťahov, lásky, citov, moci i praktických záležitostí ako obrábanie polí alebo zavlažovanie. Dnes je laickej verejnosti i odborníkom na univerzitách bližšia kultúra Grékov, Rimanov a Egypťanov. V 19. storočí však pútala pozornosť Mezopotámia. Jednak preto, že sa vedci snažili nájsť dôkazy pre príbehy opísané v biblii, a tiež preto, že ľudí fascinovala vyspelosť mezopotámskej kultúry.

Mnohí považujú slovník za veľký a impozantný pamätník. Ľudia, ktorí na ňom pracovali najviac, tiež upozorňujú na jeho slabiny. Vedci totiž zatiaľ nepoznajú význam všetkých slov, ale výskum pokračuje a rovnako aj zdokonaľovanie slovníka. Čo sa profesora Stolpera týka, revíziu vraj ponechá „mladým mozgom a čerstvým rukám“. Kompletný slovník stojí 1 995 dolárov, ale je tiež k dispozícii zadarmo v on line verzii.

debata chyba