Študenti stoja na začiatku solárnej revolúcie

O slnečnej energii sa hovorí ako o jednom z najvýznamenjších zdrojov elektrickej energie budúcnosti a nový objav amerických študentov túto víziu ešte viac posilnil. V areáli Technologického inštitútu v Massachusets (MIT) totiž úspešne otestovali prototyp dosiaľ najvýkonnejšieho solárneho panelu na svete. Podľa slov inovačného tímu študentov, ich objav by mohol priniesť revolúciu do celosvetovej produkcie elektrickej energie.

21.06.2008 02:00
kolektor, solarny Foto:
Drevená latka sa vznietila ihneď po priložení pred kolektor.
debata

Solárny kolektor pozostáva z takmer štvormetrového zrkadla, ktoré je vyrobené z lacných hliníkových trubíc a vyleštených zrkadliacich pásov. Vďaka tomu dokáže zrkadlo sústrediť slnečné žiarenie do tisícnásobne väčšej sily, čím vzniká teplo schopné roztaviť oceľovú tyč. Aby dokázal silu zrkadla, líder vedeckého tímu Spencer Ahrens postavil pred jeho stred dlhý drevený hranol. Ten okamžite začal dymiť a za niekoľko sekúnd sa vznietil.

Zrkadlo však nebolo vyvinuté na pálenie dreva. V strede zrkadla je umiestnená tyč s cievkou, cez ktorú preteká voda. V momente, keď zrkadlo namieria smerom k Slnku, voda sa vyparí. Ahrens dúfa, že tento systém sa už čoskoro uplatní ako zdroj energie pre priemyslené podniky, pre vyhrievanie alebo chladenie budov či v spolupráci s parnými turbínami ako zdroj elektrickej energie. Podľa Ahrensa, ktorý na MIT spromoval len pred pár mesiacmi, by mohol byť tento solárny panel po spustení masovej produkcie taký lacný, že investícia do jeho zaobstarania by sa firmám vrátila do dvoch rokov.

„Toto je v súčasnosti najefektívnejší slenčný kolektor,“ uviedol v tlačovej správe MIT Doug Wood, pôvodný vynálezca solárneho disku. Wood je držiteľom kľúčových patentov nového kolektora, postúpil ich však študentom, lebo do jeho dizajnu vniesli dôležité a novátorské návrhy. „Naozaj ho zjednodušili. A to až do takej miery, že vyrobiť ho bude vedieť naozaj každý,“ tvrdí Wood.

„Roky sa zoaberám rôznymi dizajnami solárnych kolektorov a tento je najlacnejší, aký som dosiaľ videl. Je postavený z lacných materiálov, ktoré sú dostupné všade na svete,“ pripojil slová chvály profesor manažmentu David Pelly.

debata chyba