Sumce bez zjavného dôvodu vytvárajú veľké skupiny

Mnoho rôznych živočíchov vytvára veľké skupiny. Hmyz sa zoskupuje do rojov, cicavce do stád alebo vtáky do kŕdľov. Francúzski vedci našli ďalší a dosť nezvyčajný prírastok do tohto zoznamu. V rieke Rhôna našli miesta, kde sa zoskupujú sumce veľké. Sumce sú treťou najväčšou sladkovodnou rybou na svete a najväčšou v Európe. Biológovia z Univerzity v Toulouse sledovali rhônske sumce počas dvoch rokov a podarilo sa im nájsť tesne na seba natlačené skupiny sumcov v počte 15 až 44 jedincov.

06.10.2011 11:00
sumce veľké Foto:
Obrovské skupiny sumcov v rieke Rhône. Zatiaľ je jasné len to že sa nezoskupujú pre rozmnožovanie, lovenie ani obranu pred predátormi.
debata

Sumce sa v skupine správajú ináč ako iné húfy rýb. Neplávajú všetky rovnakým smerom a často prídu do vzájomného kontaktu. Toto ich správanie sa zatiaľ nepodarilo vysvetliť. Výskumníci zatiaľ ako dôvod vzniku skupín sumcov vylúčili rozmnožovanie, kŕmenie a ochranu pred predátormi.

Sumce veľké nie sú pôvodné druhy povodia Rhôny. Pôvodom pochádzajú z východnej Európy, darí sa im aj v Dunaji. Francúzov preto zaujímalo, aký môžu mať takého početné skupiny vplyv na lokálny ekosystém. „Naša štúdia je unikátna v identifikovaní neočakávaných ekologických dôsledkov nepôvodných druhov. Naše zistenia môžu byť významnou správou pre mnoho vedeckých oblastí vrátane ekológie ekosystémov, behaviorálnu ekológiu alebo štúdium invazívnych druhov,“ uvádzajú autori v štúdii, ktorú publikoval žurnál PLoS One.

Dlho sa verilo, že sumec je samotárska ryba. Až skúsenosti potápačov a športových rybárov ukázali, že sumec je pomerne spoločenskou rybou, a najmä menší jedinci sa skrývajú a niekedy aj lovia v skupinách. Atraktívne úkryty alebo zimovisko môžu mať spoločné aj niekoľko desiatok rýb. Pri love však ide skôr o to, že väčší počet sumcov loví individuálne v rovnakom úseku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba