CES: Inteligentný medailón na výletných lodiach nahradí kľúče aj peňaženku

Dovolenkári vďaka nemu nebudú musieť nosiť so sebou peňaženku ani kľúče. Kajuta sa otvorí automaticky keď sa k nej človek priblíži a za jedlo a využité služby dovolenkár zaplatí aj "bez" kreditky.

Ocean Medallion,
Niektoré výletné lode budú používať technológiu zvanú Ocean Medallion.
Autor:

Väčšina dovolenkárov si už zvykla, že pri návšteve rezortu sú „označkovaní“ farebnými náramkami, vďaka ktorým majú automaticky prístup k niektorým All Inclusive hotelovým službám. O čosi sofistikovanejšie je použitie náramkov s unikátnym čipom, ktoré odomykajú dvere alebo zaznamenávajú objednávky v reštaurácií, ktoré pri odchode návštevník uhradí.

Neviditeľná technológia s tisíckami senzorov a kilometrami káblov

Niektoré výletné lode budú onedlho vybavené ešte dokonalejšou technológiou, ktorú jej tvorcovia opisujú ako „neviditeľnú.“ Na veľtrhu CES ju predstavili ako Ocean Medallion, teda akési náramky či medailóny, ktoré môžu dovolenkári nosiť na krku či vo vrecku nohavíc a o nič ďalšie sa nemusia starať. Kajuta sa po priblížení automaticky odomkne a večera a masáž zaúčtuje bez toho, aby bolo náramok potrebné niekam prikladať, vyťahovať kreditku či podpisovať šeky a autorizovať platby. Medailón s unikátnym kódom by mal dostať každý jeden pasažier, ktorý sa potom bude môcť na lodi pohybovať prakticky bez obmedzení.

Nový systém na niektoré zo svojich takmer sto výletných lodí nainštaluje spoločnosť Carnival Corpotation. Na veľtrhu okrem medailónu predstavila aj mobilnú aplikáciu, ktorá aktualizovať informácie z medailónu a informovať majiteľa o jeho aktivite či výdavkoch. Bez aplikácie zároveň nebude možné medailón používať, keďže bude uchovávať údaje z kreditnej karty minimálne. To samozrejme neplatí pre rodiny, pri ktorých stačí, ak bude platobné údaje zdieľať len jeden z jej členov. Aplikácia má tiež ďalšiu výhodu – lokalizácia iných ľudí, či príbuzných. A keďže každý v nej má vytvorený profil (s možnosťou pripojenia k sociálnym sieťam) a je spárovaný s náramkom, čašníci budú presne vedieť koho obsluhujú, prípadne aké jedlo a nápoj mu majú ponúknuť.

Niektoré služby môžu byť kvôli medailónu dostupnejšie aj drahšie

Aj keď by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že použiť technológiu je jednoduché, v skutočnosti tomu tak nieje. Náklady na inštaláciu kabeláže, monitorov a takmer 7-tisíc senzorov firma odhaduje na niekoľko miliónov dolárov a dlhodobo až na niekoľko stoviek miliónov dolárov. To by sa mohlo premietnuť do vyšších cien za jednotlivé služby. Podľa denníka New York Times môže firma účtovať napríklad viac za lístky a občerstvenie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Cestovné pasy nahradí biometria. Novú technológiu už testujú aj v Paríži

17.02.2017 07:00

Pohovor s imigračným úradníkom by onedlho mohli nahradiť kontrolné boxy, v ktorých by cestujúci odovzdal viaceré svoje biometrické údaje.

eHang 184, dron, bezpilotné lietadlo

Drony namiesto taxíkov. V Dubaji vyskúšajú dopravu budúcnosti

15.02.2017 07:00

V Dubaji budú ľudí okrem taxíkov rozvážať aj nadrozmerné drony. V pilotnej prevádzke by mali byť už v júli tohto roka.

čip, počítač, procesor, výroba

Vyvinuli čip, vďaka ktorému bude rozpoznávať reč aj jednoduchá elektronika

14.02.2017 08:00

Spotreba energie už nebude hlavnou prekážkou pri rozpoznávaní reči v jednoduchých zariadeniach. Nový čip jej spotrebuje minimum.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.