CES: Inteligentný medailón na výletných lodiach nahradí kľúče aj peňaženku

Dovolenkári vďaka nemu nebudú musieť nosiť so sebou peňaženku ani kľúče. Kajuta sa otvorí automaticky keď sa k nej človek priblíži a za jedlo a využité služby dovolenkár zaplatí aj "bez" kreditky.

Ocean Medallion,
Niektoré výletné lode budú používať technológiu zvanú Ocean Medallion.
Autor:

Väčšina dovolenkárov si už zvykla, že pri návšteve rezortu sú „označkovaní“ farebnými náramkami, vďaka ktorým majú automaticky prístup k niektorým All Inclusive hotelovým službám. O čosi sofistikovanejšie je použitie náramkov s unikátnym čipom, ktoré odomykajú dvere alebo zaznamenávajú objednávky v reštaurácií, ktoré pri odchode návštevník uhradí.

Neviditeľná technológia s tisíckami senzorov a kilometrami káblov

Niektoré výletné lode budú onedlho vybavené ešte dokonalejšou technológiou, ktorú jej tvorcovia opisujú ako „neviditeľnú.“ Na veľtrhu CES ju predstavili ako Ocean Medallion, teda akési náramky či medailóny, ktoré môžu dovolenkári nosiť na krku či vo vrecku nohavíc a o nič ďalšie sa nemusia starať. Kajuta sa po priblížení automaticky odomkne a večera a masáž zaúčtuje bez toho, aby bolo náramok potrebné niekam prikladať, vyťahovať kreditku či podpisovať šeky a autorizovať platby. Medailón s unikátnym kódom by mal dostať každý jeden pasažier, ktorý sa potom bude môcť na lodi pohybovať prakticky bez obmedzení.

Nový systém na niektoré zo svojich takmer sto výletných lodí nainštaluje spoločnosť Carnival Corpotation. Na veľtrhu okrem medailónu predstavila aj mobilnú aplikáciu, ktorá aktualizovať informácie z medailónu a informovať majiteľa o jeho aktivite či výdavkoch. Bez aplikácie zároveň nebude možné medailón používať, keďže bude uchovávať údaje z kreditnej karty minimálne. To samozrejme neplatí pre rodiny, pri ktorých stačí, ak bude platobné údaje zdieľať len jeden z jej členov. Aplikácia má tiež ďalšiu výhodu – lokalizácia iných ľudí, či príbuzných. A keďže každý v nej má vytvorený profil (s možnosťou pripojenia k sociálnym sieťam) a je spárovaný s náramkom, čašníci budú presne vedieť koho obsluhujú, prípadne aké jedlo a nápoj mu majú ponúknuť.

Niektoré služby môžu byť kvôli medailónu dostupnejšie aj drahšie

Aj keď by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že použiť technológiu je jednoduché, v skutočnosti tomu tak nieje. Náklady na inštaláciu kabeláže, monitorov a takmer 7-tisíc senzorov firma odhaduje na niekoľko miliónov dolárov a dlhodobo až na niekoľko stoviek miliónov dolárov. To by sa mohlo premietnuť do vyšších cien za jednotlivé služby. Podľa denníka New York Times môže firma účtovať napríklad viac za lístky a občerstvenie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
mikroskop, vedkyňa

Českí vedci dosiahli úspech vo výskume nanokryštálov

16.01.2017 14:00

Českí vedci z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied ČR vyvinuli novú metódu, ktorá vie určiť polohu najľahších atómov v tých najmenších kryštáloch.

lieky, depresia, tabletky

Nanoroboty majú dopravovať lieky na miesto určenia

09.01.2017 15:00

Už v blízkej budúcnosti budú miniatúrne chemické roboty dopravovať lieky presne na to miesto v tele pacienta, kde sú potrebné.

welcome to the future, vitajte v budúcnosti

IBM: Predpoveď ako zo sci-fi. Technológie, ktoré zmenia svet

08.01.2017 10:00

Umelá inteligencia bude odhaľovať duševné choroby a hyperaktivitu u detí, nanotechnológie zas rakovinu. Ľudia budú tiež vidieť viac a lepšie.

Robert Fico

Fico vidí nastupujúcu generáciu Smeru v Pellegrinim a Sakovej

16.01.2017 15:56

Nastupujúcu generáciu v Smere vidí predseda strany Robert Fico vo vicepremiérovi Petrovi Pellegrinim a v štátnej tajomníčke ministerstva vnútra Denise Sakovej.

Florida, univerzita, streľba, zbraň, zranení

Po streľbe v nočnom klube v Mexiku ostalo päť mŕtvych

16.01.2017 15:50

Strelec zabil najmenej päť ľudí a zranil ďalších deväť osôb v nočnom klube v mexickom letovisku Playa del Carmen na pobreží Karibského mora.

Taliansko, smog, Miláno

Oslo bude dva dni bez dieselových áut. Dôvodom je znečistenie ovzdušia

16.01.2017 15:37

Ďalšou zo svetových metropol, ktorá sa rozhodla proti narastajúcemu znečisteniu vzduchu bojovať dopravnými obmedzeniami, je nórske Oslo.

bratislava proti hazardu

Bratislava má od ľudí dostatok podpisov za zákaz hazardu

16.01.2017 15:36

Organizátori petície za zákaz hazardných hier v Bratislave zhromaždili dostatok podpisov, aby samospráva mohla schváliť príslušné nariadenie.