Vyvinuli čip, vďaka ktorému bude rozpoznávať reč aj jednoduchá elektronika

Spotreba energie už nebude hlavnou prekážkou pri rozpoznávaní reči v jednoduchých zariadeniach, ktoré nepretržite fungujú niekoľko mesiacov. Nový čip spotrebuje len zlomok energie oproti konvenčnému softvérovému rozpoznávaniu reči.

čip, počítač, procesor, výroba
Ilustračné foto
Autor:

Už onedlho ľuďom porozumie aj úplne jednoduchá elektronika. Vedcom z amerického inštitútu MIT (pozn. Massachusetts Institute of Technology) sa podarilo vyvinúť špeciálny nízkonapäťový čip, ktorý na rozdiel od bežne využívaného softvérového rozpoznávania reči spotrebuje len zlomok energie. Spotreba čipu sa má pohybovať od 0.2 do 10 miliwattov, zatiaľ čo bežný smartfón pri rovnakej úlohe, a v závislosti od počtu analyzovaných slov, spotrebuje v priemere až 1 Watt. „Pri bežnom použití to znamená úsporu energie na úrovni 90 až 99 percent, vďaka čomu môže byť rozpoznávanie reči dostupné aj pre relatívne jednoduchú elektroniku,“ uvádza MIT.

Rozpoznávanie reči môže byť ďalšou etapou vo vývoji zariadení pripojených na internet, ktoré dokážu využívať energiu z okolia a fungovať nepretržite niekoľko mesiacov. „Hlasový vstup sa stane prirodzeným komunikačným rozhraním pre veľké množstvo inteligentných zariadení a nositeľnej elektroniky,“ myslí si Anantha Chandrakasan z výskumného tímu MIT. Naráža na to, že miniaturizácia zariadení so sebou prinesie nové nároky na spôsob zadávania, ale aj spracovávania údajov. Namiesto odosielania rozsiahleho balíka hlasových dát na vzdialené servery sa očakáva, že mnohé zariadenia budú hlasový vstup analyzovať svojpomocne. Čip by mal neustále načúvať okoliu a akonáhle identifikuje hlas, aktivuje rozpoznávanie reči. V súčasnosti disponuje databázou s viac ako 145-tisíc slovami.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita

Cestovné pasy nahradí biometria. Novú technológiu už testujú aj v Paríži

17.02.2017 07:00

Pohovor s imigračným úradníkom by onedlho mohli nahradiť kontrolné boxy, v ktorých by cestujúci odovzdal viaceré svoje biometrické údaje.

eHang 184, dron, bezpilotné lietadlo

Drony namiesto taxíkov. V Dubaji vyskúšajú dopravu budúcnosti

15.02.2017 07:00

V Dubaji budú ľudí okrem taxíkov rozvážať aj nadrozmerné drony. V pilotnej prevádzke by mali byť už v júli tohto roka.

kovový vodík, elektrina, supervodivé materiály

Vedci vraj majú kovový vodík

13.02.2017 14:00

Bezstratový prenos elektrickej energie, superrýchle počítače, levitujúce vysokorýchlostné vlaky či výpravy do vzdialeného kozmu. To všetko by bolo možné.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.