Vyvinuli čip, vďaka ktorému bude rozpoznávať reč aj jednoduchá elektronika

Spotreba energie už nebude hlavnou prekážkou pri rozpoznávaní reči v jednoduchých zariadeniach, ktoré nepretržite fungujú niekoľko mesiacov. Nový čip spotrebuje len zlomok energie oproti konvenčnému softvérovému rozpoznávaniu reči.

čip, počítač, procesor, výroba
Ilustračné foto
Autor:

Už onedlho ľuďom porozumie aj úplne jednoduchá elektronika. Vedcom z amerického inštitútu MIT (pozn. Massachusetts Institute of Technology) sa podarilo vyvinúť špeciálny nízkonapäťový čip, ktorý na rozdiel od bežne využívaného softvérového rozpoznávania reči spotrebuje len zlomok energie. Spotreba čipu sa má pohybovať od 0.2 do 10 miliwattov, zatiaľ čo bežný smartfón pri rovnakej úlohe, a v závislosti od počtu analyzovaných slov, spotrebuje v priemere až 1 Watt. „Pri bežnom použití to znamená úsporu energie na úrovni 90 až 99 percent, vďaka čomu môže byť rozpoznávanie reči dostupné aj pre relatívne jednoduchú elektroniku,“ uvádza MIT.

Rozpoznávanie reči môže byť ďalšou etapou vo vývoji zariadení pripojených na internet, ktoré dokážu využívať energiu z okolia a fungovať nepretržite niekoľko mesiacov. „Hlasový vstup sa stane prirodzeným komunikačným rozhraním pre veľké množstvo inteligentných zariadení a nositeľnej elektroniky,“ myslí si Anantha Chandrakasan z výskumného tímu MIT. Naráža na to, že miniaturizácia zariadení so sebou prinesie nové nároky na spôsob zadávania, ale aj spracovávania údajov. Namiesto odosielania rozsiahleho balíka hlasových dát na vzdialené servery sa očakáva, že mnohé zariadenia budú hlasový vstup analyzovať svojpomocne. Čip by mal neustále načúvať okoliu a akonáhle identifikuje hlas, aktivuje rozpoznávanie reči. V súčasnosti disponuje databázou s viac ako 145-tisíc slovami.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Titanic, parník, loď,

V roku 2018 podnikne výpravu k Titanicu ľudská posádka

20.03.2017 10:24

Bádatelia plánujú uskutočniť v roku 2018 podmorskú výpravu k vraku legendárnej lode Titanic.

umelý mozog, umelá inteligencia, počítačový čip, von neumann

Počítače už dokážu rozpoznať reč takmer rovnako dobre ako ľudia

19.03.2017 07:00

Umelá inteligencia sa pri rozpoznávaní stovky slov v hovorovej reči pomýli už len sedemkrát. IBM sa pochválilo novým míľnikom.

bublina, žuvačka, slúchadlá, hudba, slnečné okuliare

Austrálčanke počas letu vybuchli na hlave slúchadlá na batérie

15.03.2017 11:41

Výbuch slúchadiel na batérie, cez ktoré počas letu z Pekingu do Melbourne počúvala hudbu, spálil Austrálčanke vlasy a začiernil tvár.

euro, bankovky, peniaze, mince

VÚB vyplatí dividendu 5,55 eura na akciu

24.03.2017 21:34

VÚB banka, ktorá v minulom roku dosiahla zisk 265,17 mil. eur, dá na výplatu dividend niečo cez 72 mil. eur.

summit, pápež, eu, rím

Pápež sa stretol s lídrami EÚ. Vyzval ich na solidaritu a jednotu

24.03.2017 21:19

Solidarita je podľa pápeža najúčinnejším prostriedkom proti moderným formám populizmu, nesmie však pozostávať len zo slov, tvrdí pápež.

Hollande

Hollande: Fillon obvineniami vlády zo sprisahania prekračuje medze

24.03.2017 21:10

Francúzsky prezident François Hollande sa dnes ohradil proti výrokom pravicového kandidáta na hlavu štátu Françoise Fillona.

Obama

Trump požiadal o stiahnutie návrhu na zrušenie Obamacare

24.03.2017 20:57

Americký prezident Donald Trump požiadal šéfa Snemovne reprezentantov Paula Ryana, aby hlasovanie o zrušení programu Obamacare bolo stiahnuté z dnešného programu.