Cestovné pasy nahradí biometria. Novú technológiu už testujú aj v Paríži

Pohovor s imigračným úradníkom by onedlho mohli nahradiť kontrolné boxy, v ktorých by cestujúci odovzdal viaceré svoje biometrické údaje. Nový automatizovaný systém plánujú celoplošne využívať v Austrálii aj v niektorých európskych krajinách.

odtlačky, odtlačky prstov, daktyloskopia, autentifikácia, identita
Ilustračné foto
Autor:

Predstavte si, že pri cestovaní už nebudete potrebovať cestovný pas ani občiansky preukaz. Identitu cestujúcich bude v budúcnosti možné spoľahlivo overiť len za pomoci biometrie. Odtlačky prstov a ďalšie biometrické údaje uložené v čipe v cestovnom pase je pritom už dnes povinné odovzdať imigračným úradníkom pri vstupe do niektorých krajín. Onedlho by k nim mohol pribudnúť aj sken očnej sietnice a pokročilý systém rozpoznávania tváre. Vyspelý identifikačný systém už dnes testujú na viacerých európskych a svetových letiskách.

O pokročilú biometriu majú najväčší záujem v Austrálii

Najväčší záujem o pokročilú biometriu na letiskách má Austrália. Austrálska vláda v januári oznámila, že do roku 2020 plánuje zautomatizovať bezpečnostné kontroly na všetkých svojich letiskách. S využitím biometrie by mohla odbaviť až 90 percent všetkých cestujúcich, ktorí by pri prvej návšteve krajiny museli odovzdať viacero biometrických údajov. Pri viacnásobnom vstupe by potom kontrola mala byť nie len rýchlejšia, ale aj spoľahlivejšia. Viacero bezpečnostných expertov však už vyjadrilo pochybnosti nie len na margo efektivity zberu a využitia biometrie, ale aj uchovávania údajov a transparentnosti celého kontrolného procesu.

Ku krajinám, ktoré už pokročilú biometriu testujú, sa v týchto dňoch pridalo Francúzsko, ktoré v súvislosti s útokmi v Paríži a Nice sprísnilo bezpečnostné kontroly na letiskách. Vláda požaduje, aby boli údaje o všetkých pasažieroch zaevidované a archivované, kvôli čomu sa výrazne predlžujú čakacie doby na odbavenie. Kontrolný mechanizmus, ktorého súčasťou je viacfaktorové overovanie identity, by mohlo tento problém vyriešiť. V súčasnosti jedinou jeho alternatívou je automatizovaný systém Parafe, dostupný na parížskych letiskách Orly a Charles de Gaulle. Využívať ho však môžu len držitelia francúzskych biometrických pa­sov.

Nie len odtlačky, ale aj sken sietnice a fotka tváre

Prevádzkovateľ parížskych letísk, spoločnosť Groupe ADP, začal v testovacej prevádzke využívať softvér, ktorý okrem odtlačkov prstov spracúva aj fotografie tváre a podľa možností môže do databázy uložiť a pri kontrole aj porovnávať získaný sken sietnice oka. Cestujúci by tak vôbec nemuseli prísť do kontaktu s imigračnými úradníkmi. Úplne by ich nahradili uzavreté kontrolné boxy, do ktorých cestujúci vstúpi za účelom odobratia o overenia biometrických údajov. Či je takýto systém naozaj efektívny a dostatočne spoľahlivý, ukážu až podrobné analýzy.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
eHang 184, dron, bezpilotné lietadlo

Drony namiesto taxíkov. V Dubaji vyskúšajú dopravu budúcnosti

15.02.2017 07:00

V Dubaji budú ľudí okrem taxíkov rozvážať aj nadrozmerné drony. V pilotnej prevádzke by mali byť už v júli tohto roka.

čip, počítač, procesor, výroba

Vyvinuli čip, vďaka ktorému bude rozpoznávať reč aj jednoduchá elektronika

14.02.2017 08:00

Spotreba energie už nebude hlavnou prekážkou pri rozpoznávaní reči v jednoduchých zariadeniach. Nový čip jej spotrebuje minimum.

kovový vodík, elektrina, supervodivé materiály

Vedci vraj majú kovový vodík

13.02.2017 14:00

Bezstratový prenos elektrickej energie, superrýchle počítače, levitujúce vysokorýchlostné vlaky či výpravy do vzdialeného kozmu. To všetko by bolo možné.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.