Li-Ion môžu nahradiť 'nehorľavé' batérie s trojnásobnou kapacitou

Vylepšené batérie už nezačnú sami horieť. Majú väčšiu kapacitu, viac nabíjacích cyklov a nabiť ich bude možné za niekoľko minút. Vyvinul ich tím Johna Goodenougha, ktorý je spolutvorcom pôvodného konceptu Li-Ion batérie.

batérie, mobil, nabíjačka, smartfón, nabíjanie, mobily, baterky, mobile, charging
Ilustračné foto
Autor:

Li-Ion batérie, ktoré dnes využíva celé spektrum spotrebnej elektroniky, možno majú svojho nástupcu. Samotná technológia sa zmení len čiastočne, no dosť na to, aby sa kapacita batérií strojnásobila. Tím 94-ročného Johna Goodenougha, ktorý je spolutvorcom pôvodného konceptu Li-Ion batérie, oznámil, že výmenou tekutého elektrolytu za sklo a použitím anódy z alkalických kovov (lítia, sodíka alebo draslíka), je možné nie len zvýšiť kapacitu batérie, ale aj zrýchliť jej nabíjanie. Sklenený elektrolyt navyše rozšíri rozsah teplôt, v ktorých môže batéria fungovať. Používať ju bude možné aj v mrazoch v teplotách siahajúcim k –20 stupňom Celzia.

Výskumníci v súvislosti s novou batériou hovoria len o výhodách. Väčšia kapacita, pomalšie opotrebenie, viac nabíjacích cyklov a oveľa rýchlejšie nabíjanie. Batéria si má navyše zachovať rovnaké rozmery a jej použitie má byť oveľa bezpečnejšie, keďže na rozdiel od súčasných Li-Ion batérií sa nemôže vznietiť. „Veríme, že náš objav vyrieši množstvo problémov súčasných batérií,“ uviedol Goodenough.

Z výsledkov výskumu, ktorý bol publikovaný v magazíne Energy & Environmental Science vyplýva, že potrvá ešte niekoľko mesiacov až rokov, kým prebehnú všetky podrobné testovania potvrdzujúce bezpečnosť a rentabilitu výroby. Viacero podobných revolučných konceptov totiž stroskotalo práve v tejto „predposlednej“ fáze, ktorá preukázala, že výroba batérií je príliš komplikovaná a aj pridrahá. Všetko ale nasvedčuje tomu, že v prípade vylepšenej Li-Ion batérie by tomu tak byť nemalo.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

hyperloop

Začínajú stavať kapsulu na prepravu ľudí na rýchlodráhe Hyperloop

25.03.2017 16:30

Firma HTT vyvíja kapsulu, ktorá by na rýchlodráhe Hyperloop mohla prepraviť až 40 ľudí rýchlosťou 1223 kilometrov za hodinu.

Titanic, parník, loď,

V roku 2018 podnikne výpravu k Titanicu ľudská posádka

20.03.2017 10:24

Bádatelia plánujú uskutočniť v roku 2018 podmorskú výpravu k vraku legendárnej lode Titanic.

umelý mozog, umelá inteligencia, počítačový čip, von neumann

Počítače už dokážu rozpoznať reč takmer rovnako dobre ako ľudia

19.03.2017 07:00

Umelá inteligencia sa pri rozpoznávaní stovky slov v hovorovej reči pomýli už len sedemkrát. IBM sa pochválilo novým míľnikom.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.