Tisíce počítačov sa spojili a objavili neutrónovú hviezdu

Vďaka ochote ľudí podeliť sa o prebytočný výkon svojich počítačov, sa podarilo objaviť veľkú neutrónovú hviezdu. Rýchlo rotujúci pulzar nesie názov PSR J2007+2722.

14.08.2010 13:34
SETI@home, distribuované výpočty, vedecký... Foto:
Ilustračné foto
debata

Pojem distribuované výpočty je mnohým cudzí. V skratke si je pod ním možné predstaviť tisícky samostatných počítačov, ktoré využívajú svoj prebytočný výpočtový výkon v prospech ľudstva.

Jedným takým je aj Einstein@home, ktorý sa špecializuje na hľadanie gravitačných vĺn, ktorých existenciu sa vo svojej teórii relativity pokúšal dokázať už známy fyzik Alber Einstein. Takéto vlny vznikajú pri prudkých zmenách gravitácie pri zrážkach hviezd a čiernych dier, pričom ich dokázanie by mohlo pomôcť objasniť vznik a štruktúru vesmíru.

V týchto dňoch bol prostredníctvom časopisu Science ohlásený významný objav, na ktorom sa podieľali práve tisícky počítačov zapojených do systému Einstein@home. Vďaka 250 tisíc dobrovoľníkom zo 192 krajín sveta sa podarilo objaviť novú neutrónovú hviezdu označenú ako PSR J2007+2722. Pulzar rotuje vysokou rýchlosťou a predpokladá sa, že vznikol pridružením materiálu z blízkej hviezdy. Od našej planéty je vzdialený 17 tisíc svetelných rokov.

//Ako fungujú projekty na báze distribuovaných výpočtov?
//Po stiahnutí a nainštalovaní špeciálnej aplikácie a výbere projektov, ktorých sa chceme zúčastniť, je počítač zapojený do celosvetovej siete s distribuovaným výpočtovým výkonom. Aplikácia pritom sťahuje inštrukcie a dáta pre čiastkové výpočty, ktoré sú po spracovaní zasielané naspäť na centrálne servery. V prípade projektu Einstein@home sú dáta získavané z veľkého vesmírneho teleskopu v Portoriku. Obávať sa spomalenia pri práci nie je potrebné. Výpočty totiž majú v operačnom systéme nízku prioritu a prebiehajú len vtedy, keď užívateľ nevykonáva žiadnu prácu, respektíve len vrámci pridelených systémových prostriedkov.

debata chyba