Vedci našli spôsob, ako vyrobiť ľudskú krv z kožných buniek

Dobrovoľné darcovstvo krvi je vecou cti a sily, no životodarnej červenej tekutiny je aj tak nedostatok. Pomôcť by však mohol prelomový objav kanadských vedcov z McMaster University, ktorí prišli na to, ako premeniť bunky pokožky dospelého človeka na krv. O výsledkoch bádania vedci informovali v prestížnom žurnále Nature.

08.11.2010 09:07
Marilyne Levadoux–Martinová Foto:
Marilyne Levadoux–Martinová je členkou tímu vedcov, ktorých objav by mohol odstrániť problém chronického nedostatku krvi potrebnej pri operáciách alebo liečbe rôznych ochorení.
debata

Aj keď ide o nález, ktorý bude zrejme zaujímať všetky nemocnice a všetkých ľudí na svete, sú jeho objavitelia na informácie veľmi strohí. Výsledky výskumu zhrnuli: „V dohľadnej budúcnosti bude možné vyrobiť krv pre ľudí podstupujúcich chirurgický zákrok, liečbu rakoviny či liečbu ochorení krvi, ako je napríklad anémia. A to jednoduchým odobratím tkaniva kožných buniek, ktoré premeníme na krv vhodnú pre transfúzie.“ Klinické testy „krvi z kože“ na pacientoch by sa podľa vedcov mohli začať už v roku 2012.

Za výskumom stojí Mick Bhatia, ktorý je vedeckým riaditeľom McMasterovho ústavu pre výskum kmeňových buniek a rakoviny pri Lekárskej škole Michaela DeGrooteho. Podarilo sa mu viacnásobne preukázať, že premena kožných buniek na krvné je priama a nevyžaduje nijaký medzistupeň. V tomto prípade sa medzistupňom rozumie premena kožných kmeňových buniek na pluripotentné kmeňové bunky. O nich sa už pár rokov vie, že sa dokážu premeniť na akúkoľvek bunku v tele od nervovej, svalovej či kostnej a v tomto prípade aj krvnej. Kanadskí vedci dokázali, že priama premena „kože na krv“ je možná.

„Podarilo sa nám dokázať, že premena kože na krv funguje. Dôležité je najmä to, že sme zistili, ako to funguje a sme si istí, že proces celej premeny sa nám podarí zlepšiť a zefektívniť,“ uviedol Bhatia k svojej publikovanej práci, pričom dodal, že „máme v pláne popracovať na našej technológii. Chceme byť schopní premeniť kožné bunky na akékoľvek iné bunky a doterajšie výsledky bádania sú pre nás veľmi povzbudivé.“

Na záver Bhatia a jeho tím uviedli, že premena kožných buniek na krvné funguje u mladých aj u starších ľudí. V praxi by to mohlo znamenať, že pacient, ktorý potrebuje operáciu, by si mohol nechať „vyrobiť“ vlastnú krv odobratím kúska pokožky.

debata chyba