Lunárne pohrebníctvo začalo ponúkať služby

Mesačný povrch môže teraz poslúžiť ako miesto posledného odpočinku pre celé ľudstvo. Tak sa začína správa spoločnosti Celestis, ktorá sa dohodla s ďalšími dvoma firmami na vynášaní spopolnených pozostatkov zosnulých na Mesiac. Prví nebožtíci poletia na pohrebnej rakete už na budúci rok.

Sonda Astrobotic Technology
Sonda spoločnosti Astrobotic Technology, ktorá má na Mesiac vyniesť kapsuly s kremačným popolom.

„S potešením oznamujeme, že otvárame ponuku misií Luna Service, ktoré upevnia naše postavenie na trhu komerčných vesmírnych letov. Čo je však dôležitejšie, budeme môcť lepšie slúžiť celosvetovej komunite rodín, ktoré si chcú týmto spôsobom uctiť svojich najbližších,“ uviedol zakladateľ a prezident spoločnosti Celestis Charles M.¤Chafer.

Firma svoju ponuku predstavila na Medzinárodnom veľtrhu pohrebníctva, kremácie a pohrebných služieb v americkom San Diegu. Za vynesenie pozostatkov na Mesiac si Celestis účtuje 10-tisíc dolárov, čo je približne dvestotisíc korún.

Spoločnosť Celestis na žiadosť americkej vesmírnej agentúry NASA vyvinula v roku¤1998 prvú kapsulu na uskladnenie kremačného popola. Bola vyhotovená pre pozostatky planetárneho geológa Eugena Shoemakera. Kapsulu pripevnili na sondu Lunar Prospector, ktorá počas jedného roka krúžila okolo Mesiaca a skúmala jeho povrch. Po dokončení misie sondu zlikvidovali riadeným pádom na mesačný povrch. Shoemaker sa tak stal prvým človekom, ktorý našiel večný odpočinok na inom vesmírnom telese. NASA vtedy uviedla, že je to „výnimočná pocta pre výnimočného človeka.“

Chafer pochopil, že narazil na výnosnú obchodnú príležitosť a začal ponúkať vynášanie ľudských pozostatkov na obežnú dráhu Zeme. Pohrebné služby Celestisu využili už stovky ľudí zo 14¤krajín. Okrem iných aj astronaut Gordon Cooper a herec James Doohan, ktorý sa preslávil úlohou Scottyho v známom televíznom seriáli Star Trek.

Celestis sa tentoraz spojil so súkromnými firmami Odyssey Moon a Astrobotic Technology, ktoré chcú vyslať na Mesiac vlastnú sondu a robiť na mesačnom povrchu vedecké experimenty. Po ich dokončení sonda ostane na Mesiaci a spolu s nimi aj približne tisíc kapsúl s kremačným popolom. Štart sondy je naplánovaný na koniec budúceho roka. Celestis v správe uvádza, že zatiaľ má na ďalšie roky rezervované miesto pre približne päťtisíc kapsúl.

S primeranou dávkou cynizmu by sa dala prepočítať aj návratnosť investície do vesmírneho pohrebu. Pozostalí totiž nemusia jazdiť k hrobu, aby si uctili pamiatku zosnulého a ušetria aj na kvetoch, vencoch či poplatkoch za miesto na cintoríne. Úplne si totiž vystačia s tichou spomienkou pri pohľade na Mesiac.

Rosetta

Sonda Rosetta zaznamenala zmeny na povrchu kométy 67P

23.03.2017 10:13

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry zmonitorovala počas svojej už ukončenej misie viacero zmien na povrchu kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

spln, Mesiac

Čína sa vypraví za vzorkami mesačnej pôdy

22.03.2017 15:00

Lunárna sonda Čchang-e 5 prechádza posledným kolom testov a počíta sa s tým, že od augusta bude pripravená na štart.

dragon, iss, spaceX

Dragon sa vrátil z ISS, ktorú čakajú zmeny

21.03.2017 18:00

Nepilotovaná vesmírna loď Dragon americkej spoločnosti SpaceX pristála v Tichom oceáne po úspešnej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.