Naša planéta pretrpela viac bombardovaní asteroidmi

Prvé formy života na Zemi sa museli vyrovnať s početnejšími dopadmi asteroidov, ako si vedci doteraz mysleli. Na povrch ich dopadlo najmenej sedemdesiat a ich rozmer zodpovedal meteoritu, ktorý zrejme pred 65 miliónmi rokov spôsobil vyhynutie dinosaurov.

asteroid, zem
Život na Zemi sa zrejme musel niekoľkokrát reštartovať, pretože planétu pomerne často bombardovali veľké asteroidy, ktorých náraz spôsobil globálnu apokalypsu.
Autor: SHUTTERSTOCK

Tvrdia to dve štúdie, ktorých závery uverejnilo najnovšie vydanie prestížneho odborného magazínu Nature.

V období pred 3,8 až 1,8 miliardy rokov dopadlo na Zem prinajmenšom sedemdesiat vesmírnych kolosov s priemerom až 40 kilometrov. Nárazy spôsobili globálne katastrofy, ktoré mohli úplne zásadne ovplyvniť život na planéte. Vedci doteraz vychádzali z toho, že fáza intenzívnych dopadov vesmírnych telies, takzvané neskoré veľké bombardovanie, sa skončila už pred 3,8 miliardy rokov – teda pred vznikom života. Teraz sa však ukázalo, že toto bombardovanie Mesiaca a Zeme pokračovalo výrazne dlhšie.

„Niektoré z týchto nárazov boli často väčšie ako ten od chicxulubského asteroidu, ktorý pred 65 miliónmi rokov vyhubil dinosaury,“ vyhlásil Brandon Johnson z americkej univerzity Purdue, autor jednej zo spomínaných dvoch štúdií. Chicxulubský asteroid mal priemer 12 až 15 kilometrov. Novozistené meteority mohli mať priemer až 40 kilometrov.

„Mohli zničiť všetok život na povrchu Zeme,“ povedal Johnson. V tej dobe však existovali prvé formy života väčšinou len vo vode, a preto mohli katastrofu prežiť. Vedci sa z tohto dôvodu domnievajú, že takéto silné vplyvy mohli zásadne zmeniť evolúciu a biosféru.

Stopy po takýchto zrážkach vedci hľadali skúmaním drobných guľôčok z roztavenej horniny, takzvaných sferuliach. Pri dopade meteoritu sa časť zasiahnutej horniny vyparí do atmosféry, kde sa ochladením sformuje do podoby malých guľôčok, ktoré dopadnú späť na povrch. Ak je priemer meteoritu viac ako desať kilometrov, rozšíria sa sferule po celej planéte. Analýzou sferulí s priemerom aj menej ako jeden milimeter usadených vo vrstvách hornín môžu vedci aj bez existencie dopadového krátera určiť vek aj rozsah niekdajšej katastrofy a dokonca aj pôvod asteroidu.

Ďalšie články
21-iss-1x

Porucha počítača pošle astronautov do kozmu

15.04.2014 13:00

Na Medzinárodnej kozmickej stanici (ISS) sa pokazil záložný počítač, umiestený na vonkajšej strane stanice. Pre výmenu prístroja sa astronauti možno vydajú do vesmíru.

vesmír, kozmonaut

Európa vysiela do kozmu klimatickú hliadku

09.04.2014 10:06

Prvý z dvanástich satelitov, ktoré majú detailne skúmať prebiehajúce klimatické zmeny, sa dostal na obežnú dráhu Zeme a vykonal prvé technické testy.

Venuša, planéta, vesmír

Sonda Venus Express zazrela na Venuši dúhu

02.04.2014 12:00

Vôbec prvé zábery dúhy na inej planéte ako Zem zaobstarala na Venuši družica Európskej vesmírnej agentúry Venus Express.

planéta, vesmír

Za hranicou slnečnej sústavy sú ďalšie planétky

27.03.2014 09:15

Naša slnečná sústava sa zrejme nekončí tam, kde sa dosiaľ predpokladalo. Astronómovia za jej hranicou objavili už druhú planétku, čo obieha okolo Slnka.

Ľudia odporúčajú