Rogozin: Rusko v kozmickom výskume nikdy nedobehne USA

Prekvapujúco chmúrne vyhliadky ruskej kozmonautiky prezentoval na schôdzi ministerstva priemyslu v Moskve vicepremiér Dmitrij Rogozin, ktorý vo vláde zodpovedá za vesmírny program.

ISS, Bigelow, vesmírna stanica
Nafukovací modul Bigelow na vesmírnej stanici ISS.
Autor:

Aj keby Rusko zdvojnásobilo svoju produktivitu, tempo kozmického výskumu USA „nikdy nedobehne“, citovala Rogozina agentúra Interfax. Vicepremiér neskôr výroky publikované v médiách opravil.

Rusko podľa Rogozina vo sfére výskumu vesmíru za Spojenými štátmi zaostáva „deväťkrát“. Ak sa ruský kozmický výskum nezbaví byrokratov, budú Rusi „zďaleka sledovať NASA a Elona Muska“, povedal Rogozin s odkazom na majiteľa úspešnej americkej súkromnej aerokozmickej firmy SpaceX.

„Aj keby sme produktivitu priemyslu zvýšili dvojnásobne, rovnako ich nikdy nedoženieme,“ povzdychol si ruský vicepremiér, ktorého ruská verejnosť viac pozná ako autora siláckych výrokov. Keď napríklad Washington pred dvoma rokmi vyhlásil proti Rusku sankcie za anexiu Krymu, Rogozin vyhlásil, že na Medzinárodnú vesmírnu stanicu sa americkí astronauti môžu dopravovať „s pomocou trampolíny“. Po skončení programu raketoplánov sú totiž zatiaľ americkí astronauti pri cestách na obežnú dráhu odkázaní na ruské kozmické lode Sojuz.

Rogozin neskôr na facebooku (čo je americká firma) svoje výroky o zaostávaní za USA spresnil s tým, že jeho slová novinári skreslili. Vo svojom prejave vraj nemal na mysli zaostávanie v celom kozmickom priemysle, ale len v produktivite práce. „To vôbec neznamená, že zaostávame aj vo všetkom ostatnom. Napríklad vo výrobe raketových motorov sme vpredu,“ uviedol vicepremiér.

Napriek ochladeniu politických vzťahov kozmická spolupráca medzi Ruskom a USA neprestala. Okrem ciest ruských dopravných lodí na ISS Američania napriek protiruskými sankciám stále používajú osvedčené ruské raketové motory RD-180, ktoré montujú do svojich nosných rakiet.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Spacex, falco 9, mys canaveral, raketa

Štart rakety Falcon 9 sa na druhýkrát podaril

19.02.2017 17:04

Z kozmodrómu na floridskom myse Canaveral v nedeľu úspešne odštartovala raketa Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.

raketa, SpaceX, Falcon 9, Mys Canaveral, rampa

Spoločnosť SpaceX odložila štart rakety Falcon 9

18.02.2017 19:00

Americká súkromná spoločnosť SpaceX odložila pre technický problém štart rakety Falcon 9 z mysu Canaveral na Floride.

Lajka

La Repubblica: Vo vesmíre zomierali aj sovietske psy

17.02.2017 16:07

Skôr než sa stal Jurij Gagarin prvým človekom vo vesmíre, lietali ku hviezdam psy. Nebola to len Lajka, Belka a Strelka.

čierna skládka, odpad, okolie zabí majer, bratislava

Občania Štúrova sa búria proti plánovanej spaľovni odpadov

22.02.2017 13:44

Občania Štúrova a okolitých obcí sú proti výstavbe strediska na recykláciu odpadov pre obavy zo zhoršenia stavu životného prostredia.

predsedníctvo, logo, EÚ, Lajčák

Podujatia predsedníctva EÚ vyšetruje NAKA, vypovedali svedkovia

22.02.2017 13:30

Kultúrne akcie súvisiace so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ preveruje polícia. Zamerala sa na to, či pri ich organizácii nedošlo k šafáreniu s verejnými peniazmi.

cirkev, kňaz

Kiska druhykrát nepodpísal zákon o cirkvách

22.02.2017 13:11

Podľa predkladateľov, poslancov SNS, je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností.

PSA - Opel

Záchrana automobilky Opel bude za cenu prepúšťania v Británii

22.02.2017 13:00

Nemeckú značku Opel môžu mať čoskoro v rukách Francúzi.