Na Marse je veľká podzemná zásobáreň ľadu

Obrovské ložisko vodného ľadu ukryté nehlboko pod povrchom Marsu objavili vedci pomocou amerického satelitu Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Odhaduje sa, že by malo obsahovať toľko vody, ako má Horné jazero v Severnej Amerike, informovala americká vesmírna agentúra NASA.

Mars
Oblasť Utopia Planitia na Marse, pod ktorej povrchom má byť jazero plné vody.
Autor:

Odborníkov k významnému objavu priviedol záujem o zvláštne hrboľatý terén v časti oblasti nazvanej Utopia Planitia, ktorá sa nachádza zhruba v polovici medzi rovníkom a severným pólom červenej planéty. Rozhodli sa miesto preskúmať pomocou radaru Sharad, ktorý je umiestnený na družici obiehajúcej okolo Marsu a dokáže prebádať aj vrstvy pod povrchom.

Rozborom údajov získaných počas viac ako 600 preletov HRO nad skúmanou oblasťou vedci zistili, že ide o ložisko rozlohou rozsiahlejšie, ako je územie Mexika. Jeho hĺbka sa pohybuje od približne 80 do asi 170 metrov a jeho zloženie tvorí z 50 až 85 percent vodný ľad zmiešaný s prachom a väčšími kamennými časticami.

Veľmi významná je skutočnosť, že sa táto voda nachádza blízko pod povrchom – v hĺbke jedného až desiatich metrov. Táto vrstva ju chráni pred unikaním do riedkej marťanskej atmosféry, ale zároveň z tohto ložiska robí možnú obrovskú dobre prístupnú zásobáreň vody pre budúce ľudské výpravy, ktoré budú Mars raz skúmať.

„Toto ložisko je pravdepodobne oveľa dostupnejšie ako väčšina vodného ľadu na Marse, pretože je na relatívne nízkej marsopisnej šírke a leží v plochej, hladkej oblasti, kde bude pristátie jednoduchšie ako v iných miestach s ľadom ukrytým pod povrchom,“ uviedol Jack Holt z Texaskej univerzity, ktorý sa podieľa na výskumoch zameraných na vodu a ľad na Marse.

Horné jazero je najväčšie z piatich Veľkých jazier nachádzajúcich sa na pomedzí USA a Kanady. Je dlhé 563 kilometrov, široké až 257 kilometrov a priemerná hĺbka je 147 metrov. Objem vody v tomto jazere dosahuje 12 100 kubických kilometrov. Po Kaspickom mori je to druhé najväčšie sladkovodné jazero na Zemi.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Rosetta

Sonda Rosetta zaznamenala zmeny na povrchu kométy 67P

23.03.2017 10:13

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry zmonitorovala počas svojej už ukončenej misie viacero zmien na povrchu kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

spln, Mesiac

Čína sa vypraví za vzorkami mesačnej pôdy

22.03.2017 15:00

Lunárna sonda Čchang-e 5 prechádza posledným kolom testov a počíta sa s tým, že od augusta bude pripravená na štart.

dragon, iss, spaceX

Dragon sa vrátil z ISS, ktorú čakajú zmeny

21.03.2017 18:00

Nepilotovaná vesmírna loď Dragon americkej spoločnosti SpaceX pristála v Tichom oceáne po úspešnej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.