Ruský Progress k ISS nedorazí, krátko po štarte sa zrútil

Ruskú nákladnú loď Progress krátko po štarte postihla porucha a pravdepodobne sa zrútila na Zem. Ruským novinárom to oznámili zdroje agentúry Roskosmos.

Progress mal na ISS doviezť 2,5 tony nákladu po dvoch dňoch letu okolo Zeme, ale skončil zrejme v troskách na juhu Sibíra.

Len niekoľko minút po štarte Progress zaznamenalo ruské riadiace stredisko výpadok telemetrického spojenia. Poruchu pri prenose dát potvrdil aj americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

K závade došlo podľa Roskosmosu po spustení motora tretieho stupňa nosnej rakety Sojuz-U. Úlomky havarovanej lode dopadli zrejme v Tuvianskej republike neďaleko ruských hraníc s Mongolskom, oznámila agentúra TASS s odvolaním sa na očitých svedkov. Podľa policajtov zaznamenali ľudia explózie neďaleko osady Ištii-Chem, ktorá leží asi tisíc kilometrov juhovýchodne od Novosibirska. Podľa iných správ spadli trosky na území neďalekej Altajskej republiky.

Nákladná loď Progress MS-04 mala šesťčlennú posádku ISS doviezť okrem iného zásoby paliva a vody, vedecké prístroje a kontajnery s potravinami a liekmi. Spojiť s ISS sa mala v sobotu večer.

Kozmonauti majú však podľa Roskosmosu dostatok zásob, aby mohli bez obmedzenia ďalej pracovať. Bezpečie posádky potvrdili aj predstavitelia NASA. Už za týždeň navyše k ISS odštartuje japonská nákladná loď HTV-6.

Nosná raketa Sojuz-U je na konci doby svojho využitia, derniéru Roskosmos chystá na február budúceho roka. Stroj potom nahradí nová modernizovaná verzia Sojuz 2.1a.

Svojho posledného letu sa ale možno vo februári terajšej verzie Sojuzu ani nedočká. Po oznámení havárie agentúra TASS napísala, že plánovaný štart už zrejme obstará nová verzia nosnej rakety Sojuz 2.1a. Môže sa vraj uskutočniť skôr ako v plánovanom termíne.

Ruský kozmický priemysel postihla nehoda práve v čase, keď v dôsledku predchádzajúcich nezdarov dokončuje zásadnú reorganizáciu. Prostriedky na kozmický výskum boli naviac vzhľadom na finančnú a hospodársku krízu obmedzené.

Ruské médiá oznámili, že jedného z vrcholných manažérov Roskosmosu zatkli pre podozrenie z krádeže 200 miliónov rubľov. Výkonný riaditeľ Vladimir Jevdokimov môže byť odsúdený na šesť rokov väzenia. Tridsaťmiliónovu kauciu súd odmietol prevziať.

Súvisiace články:

Rosetta

Sonda Rosetta zaznamenala zmeny na povrchu kométy 67P

23.03.2017 10:13

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry zmonitorovala počas svojej už ukončenej misie viacero zmien na povrchu kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

spln, Mesiac

Čína sa vypraví za vzorkami mesačnej pôdy

22.03.2017 15:00

Lunárna sonda Čchang-e 5 prechádza posledným kolom testov a počíta sa s tým, že od augusta bude pripravená na štart.

dragon, iss, spaceX

Dragon sa vrátil z ISS, ktorú čakajú zmeny

21.03.2017 18:00

Nepilotovaná vesmírna loď Dragon americkej spoločnosti SpaceX pristála v Tichom oceáne po úspešnej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Trump

Súd na Havaji predĺžil neplatnosť Trumpovho migračného dekrétu

30.03.2017 08:14

Federálny súd amerického štátu Havaj predĺžil na neurčito príkaz, ktorý pozastavil platnosť protiimigračného dekrétu vydaného v marci prezidentom Donaldom Trumpom.

strečno, cesta, žilina, vrútky, doprava

Cez víkend uzavrú cestu pod Strečnom

30.03.2017 08:07

Cez víkend 1. až 2. apríla uzavrú cestu pod Strečnom. Dôvodom je spevňovanie brala.

dubravka, nájomné byty

Poslanci opäť žiadajú zastaviť výstavbu nájomných bytov v Dúbravke

30.03.2017 08:00

Bratislavskí poslanci opäť žiadajú primátora Nesrovnala, aby zastavil výstavbu 68 náhradných nájomných bytov pre ľudí z reštituovaných domov v Dúbravke.

kaštiel, galanta

Galanta nemusí vrátiť milióny

30.03.2017 08:00

V Galante zavládol zmätok okolo eurofondov, ktoré má mesto vrátiť.