ESA zverejnila detaily o zničenej sonde Schiaparelli

Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila detaily z predbežnej správy o zničenej sonde Schiaparelli, ktorá sa 19. októbra zrútila na Mars. Podľa odborníkov, ktorí vyšetrovali jej neúspešné pristátie, dostalo zariadenie chybné informácie o polohe zo svojho inerciálneho meracieho systému, čo odštartovalo jej skoršie spustenie pristávacieho procesu.

ESA, sonda,
Sonda Schiaparelli mala otestovať pristávacie zariadenie, no to zlyhalo a sonda sa zničila.
Autor:

Systémové dáta, ktoré Schiaparelli získala, naznačovali, že sa nachádza pod úrovňou zeme, zatiaľ čo bola vo výške približne 3,7 kilometra nad povrchom červenej planéty. To spôsobilo, že sa sonda zbavila svojho padáka, na tri sekundy spustila pristávacie rakety a následne sa v rýchlosti 540 kilometrov za hodinu zrútila a zničila. Fotografie potvrdzujúce zničenie modulu a kráteru, ktorý vytvoril, urobila koncom októbra Sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

„Je to veľmi predbežný záver nášho technického vyšetrovania. Úplný obraz nám poskytne na začiatku roku 2017 správa externej nezávislej vyšetrovacej rady, ktorá sa teraz na žiadosť ESA formuje,“ uviedol riaditeľ odboru ľudských letov do vesmíru a robotického bádania ESA David Parker. Okrem toho dodal, že skúsenosti s pristátím Schaparelli využijú v roku 2020 počas plánovanej druhej fázy projektu ExoMars, pod ktorý modul patril.

Čítajte viac

Schiaparelli bol ďalšou časťou prvej fázy spomínaného projektu ExoMars (Exobiology on Mars), na ktorom spolupracujú ESA a ruská agentúra Roskosmos. Cieľom sondy bolo otestovať pristávacie zariadenie, ktoré by bolo možné využiť aj v druhej fáze projektu ExoMars. Počas nej plánujú spomínané agentúry v roku 2020 vyslať na Mars robotické vozidlo, ktoré dokáže vŕtať do hĺbky dva metre pod povrchom, kde by malo hľadať dôkazy o minulom či súčasnom živote na Marse.

Súvisiace články:

Rosetta

Sonda Rosetta zaznamenala zmeny na povrchu kométy 67P

23.03.2017 10:13

Sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry zmonitorovala počas svojej už ukončenej misie viacero zmien na povrchu kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

spln, Mesiac

Čína sa vypraví za vzorkami mesačnej pôdy

22.03.2017 15:00

Lunárna sonda Čchang-e 5 prechádza posledným kolom testov a počíta sa s tým, že od augusta bude pripravená na štart.

dragon, iss, spaceX

Dragon sa vrátil z ISS, ktorú čakajú zmeny

21.03.2017 18:00

Nepilotovaná vesmírna loď Dragon americkej spoločnosti SpaceX pristála v Tichom oceáne po úspešnej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.

R1, diaľnica

Jazda po nemeckej diaľnici už nebude zadarmo

26.03.2017 20:00

Nemecko ako posledná veľká krajina v Európe spoplatní používanie svojich diaľnic.

Angela Merkelová, CDU/CSU, Nemecko, politička, voľby

CDU sa stala jasným víťazom krajinských volieb v Sársku

26.03.2017 19:45

Kresťanskí demokrati nemeckej kancelárky Angely Merkelovej zvíťazili dnes podľa prvých prognóz s výrazným náskokom.

oheň, viking, Škótsko,

Pri Trnave horí skládka komunálneho odpadu

26.03.2017 18:49

Požiar skládky komunálneho odpadu na Zavarskej ceste v Trnave už šesť hodín likvidujú trnavskí hasiči.